Jak radzić sobie z lękiem przed omdleniem?

Dzień dobry. Od roku zmagam się z pewnym problemem, ale ostatnio on się narasta. Jest to lek przed omdleniem, jakby napad paniki. Występuje tylko w miejscach publicznych takich jak komunikacja miejska, galeria handlowa, praca, uniwersytet. Zaczęło się rok temu kiedy koleżanka ze studiów zemdlala i teraz boje się że że mną będzie to samo. Objawia się to nagłym uczuciem gorąca, szybkim biciem serca, poceniem się oraz zawrotami głowy. Po wyjściu do domu objawy mijają. Dodam że nigdy nie zemdlalam. Powoli lek bierze kontrolę nad życiem osobistym. Badania krwi w normie, ciśnienie 120/80, tętno mam dość wysokie bo ponad 90 w stanie spoczynku jednak mam tak od zawsze. Proszę o pomoc do jakiego lekarza udać się w pierwszej kolejności i jak pokonać lęk przed wizytą, bo na pewno będzie to dla mnie ciężkie przeżycie. Myślałam o tabletkach na uspokojenie, bo melisa nic nie daje. Mam 24 lata i przez ostatni rok dużo przeżyłam. Dziękuje za pomoc

Witam! Przedstawiła Pani typowy obraz zaburzeń lękowych. Najlepiej proszę udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego (nie jest wymagane skierowanie), zespół fachowców (psycholog i psychiatra) oceni Pani stan emocjonalny i zaproponuje właściwe rozwiązanie problemu. Psychoterapia jako samodzielna metoda lub z ewentualnym wsparciem lekami p/lękowymi. Powodzenia W. Łuczkowski.

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk przed omdleniem
wskazują na zaburzenia lękowe.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani zatrważający lęk, który jeszcze bardziej
nasila się w sytuacjach publicznych.
Każdy lęk, również ten związany z atakami paniki,
lęk przed omdleniem czy lęk o własne zdrowie, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często też mają uczucie
zawrotów głowy, duszności, osłabienia, kołatanie serca
oraz poczucie zbliżającego się omdlenia, które w rzeczywistości
bardzo rzadko się zdarza.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk narasta i coraz trudniej go ujarzmić,
a to prowadzi do uintensywniania zaburzeń lękowych.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe i ich uciążliwe
konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl