Jak radzić sobie z lękiem przed połykaniem?

Dzień dobry.Mam pytanie od nie dawna boję się połykać tabletki,jedzenie i wodę nawet.Każdy posiłek sprawia mi bardzo dużo stresu bo cały czas myślę że może mi się coś stać np.zaksztuszę się lub zadławię.Mam takie uczucie jakby mi gdzie indziej wlatywało jedzenie. Ostatnio zaczęłam przez to mnie jeść.Co mogę z tym zrobić
KOBIETA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Witam Panią,

Problemy, które Pani opisuje mogą być reakcją obronną ludzkiej psychiki

na stres, lęk, przeżywane emocje, czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.

Pani objawy mogą wskazywać na fagofobię

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni

Pani życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Człowiek dotknięty fagofobią często doświadcza obezwładniającego lęku

przed połykaniem, przed jedzeniem, przed zakrztuszeniem.

Przyczyną fagofobii jest najczęściej jakaś nieprzyjemna, być może

traumatyczna sytuacja z dzieciństwa budząca wstręt, odrazę, a nawet lęk.

Fagofobia występuje też z zaburzeniami odżywiania, np. z anoreksją.

Często zdarza się też, że słysząc o jakiej chorobie, fobii czy dolegliwości

szukamy informacji w internecie, a następnie zaczynamy zauważać jej symptomy

u siebie i przypisywać sobie wiele chorób czy zaburzeń, które nie mają

potwierdzenia w rzeczywistych badaniach medycznych.

Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem

oraz do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani

spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/