Problem z kontaktem międzyludzkim

Witam. Jestem osoba ktora spedza wiekszosc czasu w domu, a wychodzi poza dom jedynie zeby zalatwic jakas sprawe. Za kazdym razem gdy jestem w miejscu publicznym, czuje sie zirytowany, ze ktos mi sie przyglada. W jaki sposob pozbyc sie takiej "dolegliwosci" i moc w spokoju przejsc przez ulice pelna ludzi? pozdrawiam

Witam serdecznie,
Z Pana krótkiego opisu wynika, że może Pan cierpieć z powodu lęku społecznego. Powoduje on, że bardzo skupiamy się na opinii innych. Zmagamy się wtedy z natrętnymi lękowymi myślami które rodzą w nas obawy i powodują, że zaczynamy unikać sytuacji stresujących. Tym samym na przykład unikać wychodzenia z domu, bycia wśród ludzi, kontaktu z nimi. Radziłabym skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Terapia mogłaby pomóc Panu poradzić sobie z tym problemem, który bardzo Pana ogranicza. Najlepsza w tym wypadku mogłaby być psychoterapia poznawczo - behawioralna. Zalecam również książkę "umysł ponad nastrojem" podręcznik pacjenta. Wyjaśnia ona w prosty sposób mechanizmy lękowe które skłaniają nas do unikania a także proponuje ćwiczenia, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu problemu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę odwagi,
Anna Mochnaczewska
www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
www.integral.com.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Pana problem może mieć źródło w sposobie w jaki Pan myśli o sobie. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii, gdzie znajdzie Pan pomoc. Może Pan skorzystać z wizyt w Poradni Zdrowia Psychiczne (tu skierowanie nie jest potrzebne) lub prywatnie. Dobrym pomysłem może być też udział w grupie terapeutycznej, podczas tego typu spotkań może pan się przyjrzeć swojemu funkcjonowaniu, otrzyma pan również informacje zwrotne od innych członków grupy. Pozdrawiam

Dzień dobry, trudno postawić jednoznaczną diagnozę, ale rzeczywiście wygląda na to, że cierpi pan na jakąś formę lęku społecznego. Warto zdiagnozować pana stan oraz poszukać przyczyn tego lęku a tego dokonać pan może podczas kilku sesji z psychologiem. Psycholog stawiając diagnozę zaleci dalsze kroki postępowania - prawdopodobnie podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

Witam Pana,
Proszę się zastanowić skąd bierze się irytacja gdy ktoś się Panu przygląda? Czy ma Pan jakieś wyobrażenie tego co ta osoba może myśleć o Panu? Czasem źródłem naszych problemów jest nie tyle sama sytuacja, co sposób w jaki ją interpretujemy.
Myślę że łatwiej i szybciej upora się Pan ze swoją dolegliwością, jeżeli zdecyduje się Pan na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, do czego zachęcam.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska