Na czym polega zjawisko nakręcania się lękiem lub urojeniami?

Witam. Na czym polega zjawisko tzw. nakręcania się lękiem, urojeniami itp. Dziękuję za odpowiedź

Jest to bardzo potoczne określenie na sytuację, kiedy występuje lęk poznawczy, np. boję się, że nie zdam egzaminu - tak bardzo mnie to stresuje, że nie mogę się skupić - w mojej głowie pojawia się coraz więcej negatywnych scenariuszy tego, jak bardzo mi się nie uda zdać egzaminu - lęk rośnie. "Nakręcanie się" to eskalacja, wzrost poziomu lęku wskutek rozmyślania o negatywnych konsekwencjach jakiejś sytuacji/działań itd.

To najczęściej tzw lęk przed lękiem. Czyli już samo przewidywanie możliwego napadu lęku (np przy wyjściu z domu) powoduje strach i zaniechanie danej czynności. Ważne jest to, że realnie nie ma konfrontacji z trudna sytuacją i nie pojawia się lęk, a jedynie jego antycypacja, która hamuje działanie. Poczucie ulgi związane z uwolnieniem się od konfrontacji z trudna sytuacją wzmacnia ten mechanizm unikania- i w sumie jest coraz gorzej.