Jak zwalczyć lęk przed samotnością?

Witam! Mam 27 lat i zmagam się z wielkim problemem, z którym nie mogę sobie poradzić. Ciężko nazwać to, co odczuwam, dlatego określiłam to lękiem przed samotnością. Jestem matką dwójki wspaniałych dzieci, mam partnera, który mimo wad sprawia, że jestem szczęśliwa. Od kilku lat panicznie boję się zostać sama w domu, ale tylko gdy na zewnątrz jest ciemno. Nie pomaga to, że dzieci są w domu i śpią, ogarnia mnie tak paraliżujący strach, że nie jestem w stanie tego przezwyciężyć. Cały czas wydaje mi się, że jest w domu ktoś obcy i chce zrobić krzywdę mnie i moim dzieciom. Jak mój partner jest w domu to nie odczuwam aż takiego leku, ale jeśli on kładzie się spać lęk znowu się pojawia. Jest to tak paniczny lęk, że czasami sama siebie się boję, że tego nie wytrzymam. Nie potrafię zostać sama w domu. Mój partner nie może pracować na nocną zmianę, gdyż definitywnie zabroniłam mu tego. Jest mi bardzo ciężko z tym wszystkim. Zanim położę się spać muszę kilkanaście razy sprawdzić, czy wszystko jest zamknięte: okna drzwi - po prostu wszystko! Jestem całkowicie załamana tą sytuacją, chciałabym normalnie żyć, bez leków, stresów. Bardzo proszę o poradę - co mogę zrobić w takiej sytuacji? :(

Witam!
Napady lęku zakłócają Pani funkcjonowanie i relacje z rodziną. Warto, żeby skorzystała Pani z pomocy specjalistycznej. Zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry. Będzie mógł dokładnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie. W przypadku problemów z silnym lękiem zalecana jest także psychoterapia. Dlatego polecam skorzystanie z pomocy psychologa/psychoterapeuty. W trakcie terapii będzie Pani mogła poznać przyczynę lęków oraz pracować nad zmniejszeniem lub wyeliminowaniem dolegliwości. Warto również, żeby rozmawiała Pani o swoich trudnościach z partnerem, gdyż jego wsparcie i pomoc w trudnych momentach mogą pozwolić Pani na szybki powrót do równowagi psychicznej.
Dobrym uzupełnieniem terapii i leczenia farmakologicznego są metody relaksacyjne. Wykonywanie określonych ćwiczeń pozwala zmniejszyć odczuwanie lęku i wyciszyć się. Polecam jogę, tai chi lub bardziej specjalistyczne treningi (informacje na ich temat znajdzie Pani w poradniach psychologicznych). Samodzielnie w domu może Pani słuchać kojącej zmysły muzyki czy stosować aromaterapię w celu rozluźnienia się.

Pozdrawiam

Witam,

objawy, które Pani prezentuje mogą być spowodowane nerwicą natręctw (OCD), jest to zaburzenie lękowe, które wymaga kompleksowego leczenia, w tym celu zalecałabym konsultację psychiatryczną i/lub leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Kompulsje czyli przymusowe czynności, np. sprawdzanie czegoś wielokrotnie, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.

Pozdrawiam serdecznie