Jak uniknąć lęków?

Witam. Mam 16 lat i od pewnego czasu mam lęki. Boję się, że ktoś jest w domu jak jestem sama, że ktoś się włamie i mnie zabije lub pobije, boję się wychodzić z podwórka z moim chłopakiem, bo mam lęk, że ktoś go pobije, boję się, że mój chłopak, jak się upije, a nie pije często, tylko okazyjnie, że dostanie padaczki alkoholowej. Bardzo proszę o pomoc. Co powinnam zrobić, aby tych lęków uniknąć?

Witam!

Lęk związany jest często z trudną sytuacją, którą przeżyliśmy lub widzieliśmy i wywarła ona na nas duże wrażenie. Zastanów się, skąd mogą się brać takie lęki - może widziałaś jakiś wypadek, oglądałaś coś przerażającego w telewizji lub komuś bliskiemu coś się przydarzyło.

Boisz się przede wszystkim o życie swoje i swojego chłopaka. Jeśli boisz się sama zostawać w domu, powiedz o tym rodzicom. Z chłopakiem również o tym porozmawiaj. Może razem postaracie się zmniejszyć Twój lęk, unikając niektórych sytuacji.

Jednak jeżeli takie lęki, mimo rozmów i pracy nad tym, nie będą się zmniejszać, lecz nasilać, to powinnaś skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Mogą one być związane z rozwijającą się chorobą lub bardzo silnym przeżyciem. Wtedy należy się poddać psychoterapii, by móc rozwiązać swoje problemy.

Pozdrawiam