Boję się siedzieć w domu - jak sobie poradzić?

Witam, mam na imię Karolina, mam 17 lat i boję się w nocy siedzieć we własnym domu i pokoju - że ktoś wejdzie. Czemu tak jest, przecież inni są w domu, ale śpią, a ja mam omamy, słyszę różne odgłosy, boję się spać. Pomocy, co to może być i jak to wyleczyć?

Witam!

Lęk może być wywołany różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną powstawania lęków są trudne przeżycia z przeszłości, ale także wyobraźnia. Zastnów się, co takiego sprawia, że boisz się zostać sama w domu czy pokoju. Większość ludzi nie lubi przebywać samotnie w pustych pomieszczeniach, jednak nie w każdym budzi to lęk. Poszukaj w sobie przyczyn takiego stanu i postaraj się przekonać, że to tylko Twoja psychika stwarza nierealne zagrożenie. Jeśli trudno będzie Ci poradzić sobie samej, skorzystaj z pomocy psychologa.

Pozdrawiam