Boję się spotkań ze znajomymi - co może być przyczyną?

Mam 17 i od wakacji mam pewien problem, który cały czas się pogłębia. Nie wiem dlaczego, ale czuję dziwną niechęć, może nawet lęk, przed spotykaniem się ze znajomymi. Tu nie chodzi o nich, bo znajomych mam fantastycznych, ale jest coś takiego we mnie, co powoduje, że nie mam na to ochoty i nie chce mi się wyjść z domu. Uwielbiam spędzać czas z rodzicami i siostrą, co jest pewnie dość dziwne dla wieku, w którym się znajduję. Wiem jednak, że moją postawą oddalam się od moich przyjaciół, ale najzwyczajniej w świecie nie umiem zmienić mojej niechęci do wychodzenia na spotkania z nimi. Boję się, że jak teraz czegoś z tym nie zrobię, to przerodzi się to w coś gorszego. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Twój problem zaczął się w wakacje i od tamtej pory się nasila. Zastanów się, co mogło być tego przyczyną. Może przeżyłaś jakieś trudne chwile związane ze swoimi znajomymi, ktoś bliski Cię oszukał lub zawiódł? Poszukaj w sobie momentu, w którym się to zaczęło. Piszesz o niechęci, ale także o lęku. Spędzasz większość czasu z rodziną, bo to najbezpieczniejsze środowisko. Możesz o swoich problemach porozmawiać z rodzicami i wspólnie z nimi zastanowić się, co takiego dzieje się z Tobą, że nie masz ochoty na spotkania ze znajomymi, których sama uważasz za wspaniałych. Jeśli sama nie będziesz mogła rozwiązać tego problemu, zgłoś się do psychologa i popracuj nad trudnościami.

Pozdrawiam