Moi rodzice na nic mi nie pozwalają, a ciągle czegoś ode mnie oczekują. Jak to wytrzymać?

Jestem 15-letnim chłopakiem. Teraz mam wakacje, ale nic ciekawego nie robię, ponieważ nie mogę wieczorem wyjść z domu, kiedy inni mogą, albo codziennie muszę pomagać rodzicom. Co chwila każą mi sprzątać albo układać drewno. Już mi z tym ciężko...

Witam!

Myślę, że w tej sytuacji powinieneś porozmawiać z rodzicami i powiedzieć im, że źle się czujesz z powodu ich zachowania. Nie powinna to być jednak kłótnia, ani żądanie, ale normalna spokojna rozmowa. Opowiedz im, że jest Ci źle, bo ciągle im pomagasz, a z drugiej strony nie masz możliwości spotkania z kolegami.

Spróbuj im dać do zrozumienia, że mogą Ci zaufać i postaraj się ich nie zawieść. Możesz umówić się z nimi, że pomagasz w danych godzinach, a potem możesz spotykać się ze znajomymi. Umów się wspólnie z nimi na godzinę, o której wracasz i pamiętaj, żeby jej dotrzymywać.

Twoi rodzice mogą nadal widzieć w Tobie małego chłopca, lub uważać, że jako nastolatek narobisz głupstw. Daj im szansę, żeby mogli przekonać się, że ich syn jest odpowiedzialny i zaradny. Dzięki temu zyskasz więcej swobody i zaufanie rodziców.

Pozdrawiam