Jak poradzić sobie z lękiem przed śmiercią bliskich?

Prosiłbym bardzo o pomoc. Otóż mam 13 lat i od jakiś dwóch miesięcy dręczy mnie lęk przed śmiercią, tzn. boję się co ja zrobię jak moja mama umrze, co ze mną będzie po śmierci, co ja zrobię bez mamy. Proszę o pomoc, mam tak przed spaniem, jak leżę w łóżku. W ciągu dnia nie napadają mnie takie myśli. Doprowadza mnie to po prostu do płaczu, do takiego strachu. Proszę bardzo o jak najszybszą pomoc - co zrobić żeby odpędzić te myśli, żeby normalnie iść spać, bez strachu i płaczu? Dodam, że nikt w rodzinie nie umarł, ani nie stało się nic co mogło by takie myśli wywoływać. Jest to wytwór mojej głowy. Z góry dziękuję bardzo za pomoc. K4M1L ;)

Witam!
Lęk przed śmiercią towarzyszy każdemu z nas. Ty jesteś młodym mężczyzną, który wkracza w bardzo trudny okres. Dojrzewanie to czas, kiedy oprócz zmian fizycznych zachodzą także bardzo poważne zmiany w Twojej psychice. W trakcie dojrzewania będziesz przeżywał wiele kryzysów, które mogą wywoływać lęk.
Przed snem masz czas tylko dla siebie i swoich myśli, dlatego wtedy odczuwasz najsilniej lęk. Myślę, że rozmowa z bliskimi na temat Twoich obaw i ich wsparcie mogą znacznie zmniejszyć Twój lęk. Kiedy będziesz pewien, że rodzina jest blisko Ciebie, łatwiej będzie Ci uporać się z tymi obawami. Jeżeli jednak te myśli będą się nasilać i powodować u Ciebie trudności ze snem i problemy w codziennym życiu, to warto, żebyś skorzystał z pomocy psychologa. Mogę Ci jeszcze polecić korzystanie z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Pozdrawiam