Lęk przed śmiercią - co się ze mną dzieje?

Witam! Od jakiegoś czasu mam problem. Mianowicie rano, gdy tylko wstanę, nachodzą mnie myśli, czy przypadkiem dziś nie umrę i tak jest każdego dnia, od paru miesięcy. Czasami nie chce mi się nawet z łóżka wychodzić. Mam problemy ze snem. Boję się usnąć, bo wydaje mi się, że już się nie obudzę. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Lęku przed śmiercią, czyli tzw. lęku tanatycznego, doświadcza każdy z nas. Jest to naturalne, gdyż zdajemy sobie sprawę z faktu przemijania i dokonujemy refleksji nad własnym życiem. Boimy się śmierci, bo jest ona dla nas czymś nieokreślonym i tajemniczym. Obawiamy się nicości i skończoności naszego jestestwa.

Musi Pani odpowiedzieć sobie na szereg pytań: Czy boi się Pani samej śmierci, czy procesu umierania? Czy obawy dotyczą możliwych cierpień związanych ze śmiercią? Może obawia się Pani, że nie zdąży zrealizować swoich zamiarów i marzeń przed śmiercią? Jak często doświadcza Pani lęku przed śmiercią? W jakich okolicznościach pojawiają się myśli o śmierci?

Sugeruję umówić się na wizytę do psychologa, by móc porozmawiać z nim o swoich wątpliwościach i problemach. Na indywidualnym spotkaniu możliwe będzie postawienie precyzyjnej diagnozy, czy Pani objawy wiążą się z izolowaną postacią fobii, tzw. tanatofobią, czyli irracjonalnym lękiem przed śmiercią, czy dotyczą zaburzeń depresyjnych, o czym świadczą takie objawy, jak: obniżony nastrój, lęk, zaburzenia rytmów okołodobowych i brak chęci do działania.

Pozdrawiam