Co zrobić z nagminnym strachem przed smiercią bliskich?

Myśli, które mnie dręczą w prawie każdej minucie dnia nie dają mi normalnie żyć. Cały dzień, w prawie każdej sytuacji dnia, nie mogę pozbyć się myśli, że coś stanie się bliskiej mi osobie, że mój synek umrze, że może w nocy przestać oddychać (sprawdzam jak idę spać), że wpadnie pod auto jak wychodzimy z przedszkola, że maż będzie miał wypadek, jak tylko gdzieś wyjeżdża samochodem, że znajdę moją babcię nieżywą, że mój brat popełni samobójstwo, że rodzice zginą - to jest non stop, w każdej sytuacji, nieważne co robię myślę, myślę i myślę. Jestem już zmęczona, nie mogę się zrelaksować, myślę tak o wszystkich, o rodzinie, o przyjaciołach - wszystkich tych, o których się martwię, wszystkich tych, z którymi przeżyłam jakiś stres związany z ich problemami, chorobą. Nie mogę pozbyć się tych tragedii ze swojej głowy, mam wrażenie, że dzisiaj się coś strasznego stanie, że ktoś umrze, wyobrażam sobie sytuacje jak sobie z tym poradzę, jak będę się zachowywała, jak będę cierpiała, co zrobię jak to się stanie, jak będzie wyglądał ta osoba po śmierci… Mam wrażenie, że umrę z cierpienia po stracie męża i synka, mam w głowie ładunek wybuchowy i boję się, cały czas tylko się boję…

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
Z tego co napisałaś można wnioskować, że twoje zaburzenia lękowe zdominowały większość twojego codziennego życia. Nie napisałaś co prawda od kiedy masz te lęki, ani w jakiej sytuacji się pojawiły, ale nasilenie Twoich obiadów jest tak duże, że powinnaś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Na początek proponuję poszukać psychologa/psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Taka terapia ma do zaproponowania konkretne narzędzia do pracy z zaburzeniami lekowymi. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką pracy terapeutycznej zawsze możesz skonsultować się z psychiatrą i poprosić o leki.
Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk