Jak opanować strach i lęk przed spotkaniami z ludźmi?

Witam. Mam dość spory problem z opanowaniem strachu i lęku przed wystąpieniami publicznymi i już teraz nie tylko z tym. Lęk pojawił się juz kilkanaście lat temu ale jakoś sobie z nim radziłem. Lecz teraz jest znacznie gorzej. Strach pojawia się teraz nawet przed spotakaniami z ludźmi. Ciężko jest mi kiedy mam coś załatwić np w jakimś urzędzie, wtedy mam problem nawet z wypełnieniem jakiegoś druku bo trzęsą mi się ręce i nie umiem tego opanować.Jest mi z tym ciężko. Proszę o jakąś pomoc.!?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Na początku możesz wypróbować metodę wizualizacji. Pierwszym krokiem jest stworzenie hierarchii swoich lęków - od sytuacji, które wywołują najmniejsze napięcie, do tych które są dla Ciebie wręcz paraliżujące.
Następnie głęboko się zrelaksuj i zacznij wyobrażać sobie sytuację najmniej lękotwórczą. Niech takie wyobrażenia będą jak najbardziej żywe, postaraj się stworzyć jak najwięcej możliwych scenariuszy. Powtarzaj te wizualizacje jak najczęściej - dzięki temu sytuacja stresowa zostanie stopniowo skojarzona przez Twój mózg ze stanem relaksu i tym samym lęk się zmniejszy.
Kiedy opanujesz pierwszą sytuację przejdź do trudniejszych.
Pozdrawiam

Najlepszym rozwiązaniem pracy nad lękiem społecznym jest psychoterapia. Czasem warto także skorzystać z pomocy psychiatry i farmakoterapii (zależnie od siły objawów i trudności w funkcjonowaniu). Zachęcam by nie pozwolić rozwijać się temu dalej, szczególnie, ze każde kolejne wycofanie, ucieczka, rezygnacja z kontaktu z ludźmi tylko wzmacnia objawy