Czy moja psychoterapia będzie skuteczna?

Witam Mam 45 lat. Od 5 lat jestem w psychoterapii. Trafilam tam z kilku powodów. Uzaleznienie od środków psychoaktywnych, uzaleznienie od alkoholu, zaburzenia lękowe( uogolnione, lęk napadowy, fobia spoleczna). Nie mowiac o trudnym dziecinstwie. Bardzo lubię moja terapeutkę. Pomogla mi wieke razy. Mam jakies sukcesy zwiazane z psychoterapią ale mam wrazenie, ze dluga droga przede mna, bo np z lękiem srednio sobie radze. Moje pytanie brzmi, czy zdarzaja się tak dlugie psychoterapie, lub jeszcze dlyzsze? Dodam, ze nie przewiduję zmiany terapeutki, mimo, ze bardzo powoli dokonuja się we mnie zmiany, to nie chcę zrezygnowac z mojej psychoterapeutki. Ufam jej. Ale boje się tez, ze pewnego dnia oznajmi mi, ze to nie ma dluzej sensu...a lat 45

Witam, psychoterapia w zależności od nurtu, może być krótkoterminowa lub długoterminowa. Krótkoterminowa trwa od kilku do kilkunastu sesji, zaś długoterminowa od 2 lat wzwyż. To ile potrwa Pani psychoterapia zależy od wielu czynników m.in. od problemu, z którym się Pani zmaga, od nasilenia objawów czy indywidualnych potrzeb. Jeśli zauważa Pani postępy, radziłbym kontynuować terapię. Proszę także zapytać wprost psychoterapeutki o okres trwania Pani Terapii. Znając Panią będzie w stanie nakreślić przybliżony czas trwania psychoterapii. Poza tym często nawet sam terapeuta nie może nakreślić czasu końca Terapii bo jest to zależne od postępów terapeutycznych, czy możliwym pogorszeniu się stanu pacjenta. Proszę o cierpliwość. Niech Pani potraktuję psychoterapię jako formę samorozwoju, która może być ciekawą przygodą poznawania siebie! Pozdrawiam.