Czy jako pacjent mam prawo przerwać psychoterapię w dowolnym momencie?

Chodzę na psychoterapię w nurcie psychodynamicznym. Jestem jednak niezadowolona zarówno z osoby psychoterapeuty, jak i z braku efektów psychoterapii. Chcę przerwać psychoterapię. Czy jako pacjent mam prawo przerwać psychoterapię w dowolnym momencie? Czy psychoterapeuta ma prawo "zmusić" mnie do kontynuowania psychoterapii?

Witam.Oczywiście że na Pani przerwać terapię jeśli nie jest Pani zadowolona z efektów.Z mojego doświadczenia psychoterapeutycznego wynika jednak że przed taką decyzją warto szczerze porozmawiać o swoich odczuciach ze swoim terapeutą.Czasem impas w terapii zdarza się.Wszystko zależy od tego ile trwa impas i ile trwa psychoterapia.Warto usłyszeć co na ten temat ma do powiedzenia Pani terapeuta.Pozdrawiam

Dzień dobry, oczywiście ma pani prawo zakończyć terapię i terapeuta nie ma prawa do niczego zmuszać. To, co ważne w terapii, to fakt, że uczestniczą w niej dwie strony, terapeuta i pacjent/klient. Relacja terapeutyczna, jak każda inna, polega między innymi na tym, że obie strony mają takie same prawa. Także terapeuta ma prawo się dowiedzieć, że jest pani niezadowolona i dlaczego. To mu pozwoli na ewentualne zmiany w swej pracy i jest bardzo cenne dla niego. Być może też rozmowa taka wpłynie na pani decyzję i pozostanie pani w terapii. Proces terapeutyczny jest dość skomplikowany i często w jego trakcie pojawia się chęć przerwania go z różnych, często nieuświadomionych przyczyn. Bardzo zachęcam panią do otwartej rozmowy z terapeutą, gdzie przedstawi pani swoje wątpliwości. Jeśli i wtedy nie zmieni pani decyzji, proszę poszukać innych opcji. Pozdrawiam