Blokada mówienia na psychoterapii

Witam! Jestem studentem. Chodzę na psychoterapię od 6 miesięcy i się męczę na niej. Prawie w ogóle nie mogę mówić na niej. Mam dziwny ucisk w głowie i to mi blokuje w ogóle zdolność mówienia. Nie mogę z siebie słowa wydobyć. Ostatnio na sesji milczałem non stop ok 25 min. (chodzę na psychodynamiczną). I każda próba powiedzenia czegoś sprawia mi ból fizyczny i poczucie fałszywości, jakbym się zmuszał do mówienia. Proszę o jakąś poradę

to jest temat priorytetowy "nie moge mowic na psychoterapii....mecze sie, itd..." polecam psychoterapie u doswiadczonego terapeuty, ktory wie jak sobie z tym poradzic.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Jest wiele szkół psychoterapii. W niektórych terapeuta jest bardziej aktywny niż w szkole psychodynamicznej. Być może byłoby Panu łatwiej się otworzyć i pracować?
Inna ważna sprawa to fakt, że żeby terapia była skuteczna to pacjent musi być zmotywowany i zaangażowany. Sam psychoterapeuta, niezależnie od szkoły i nurtu w jakim pracuje, nie da rady wprowadzić zmian. To trochę tak, jak u lekarza- jeśli pacjent nie opowie lekarzowi o objawach, które ma, to lekarz sam nie zgadnie i nie będzie mu mógł pomóc. Warto zatem przemyśleć, czy rzeczywiście jest Pan zmotywowany do terapii i pracuje? A także o czym mówi, jakie potrzeby wyraża ta blokada?
Wszystko to są także tematy na psychoterapie- warto powiedzieć o tym terapeucie, może to być otwierające i pomagające w dalszej pracy.

Witam, proszę zgłosić ten problem psychoterapeucie, jeżeli szczera rozmowa na ten temat nie spowoduje spadku Pana napięcia, które zapewne leży u podstaw opisanego bólu fizycznego warto się dodatkowo zastanowić czy czegoś się pan w sytuacji kontaktu z terapeutą lub samej psychoterapii nie boi, omówienie Pana lęków powinno przynieść ulgę. Czasami warto się też zastanowić czy wybrana forma psychoterapii jest najwłaściwszą w stosunku do specyfiki problemu pacjenta, być może byłaby konieczna zmiana w tym względzie.Pozdrawiam

Witam,
najlepiej byłoby o tym problemie powiedzieć na terapii i omówić go, to ważne, może także wiele wnieść do Pana terapii. Takie objawy nie są niczym nietypowym, mogą się zdarzać, ważne żeby je omówić z terapeutą. Pozdrawiam.