Blokada mówienia na psychoterapii

Witam! Jestem studentem. Chodzę na psychoterapię od 6 miesięcy i się męczę na niej. Prawie w ogóle nie mogę mówić na niej. Mam dziwny ucisk w głowie i to mi blokuje w ogóle zdolność mówienia. Nie mogę z siebie słowa wydobyć. Ostatnio na sesji milczałem non stop ok 25 min. (chodzę na psychodynamiczną). I każda próba powiedzenia czegoś sprawia mi ból fizyczny i poczucie fałszywości, jakbym się zmuszał do mówienia. Proszę o jakąś poradę
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

to jest temat priorytetowy "nie moge mowic na psychoterapii....mecze sie, itd..." polecam psychoterapie u doswiadczonego terapeuty, ktory wie jak sobie z tym poradzic.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

0

Jest wiele szkół psychoterapii. W niektórych terapeuta jest bardziej aktywny niż w szkole psychodynamicznej. Być może byłoby Panu łatwiej się otworzyć i pracować?
Inna ważna sprawa to fakt, że żeby terapia była skuteczna to pacjent musi być zmotywowany i zaangażowany. Sam psychoterapeuta, niezależnie od szkoły i nurtu w jakim pracuje, nie da rady wprowadzić zmian. To trochę tak, jak u lekarza- jeśli pacjent nie opowie lekarzowi o objawach, które ma, to lekarz sam nie zgadnie i nie będzie mu mógł pomóc. Warto zatem przemyśleć, czy rzeczywiście jest Pan zmotywowany do terapii i pracuje? A także o czym mówi, jakie potrzeby wyraża ta blokada?
Wszystko to są także tematy na psychoterapie- warto powiedzieć o tym terapeucie, może to być otwierające i pomagające w dalszej pracy.

0

Witam, proszę zgłosić ten problem psychoterapeucie, jeżeli szczera rozmowa na ten temat nie spowoduje spadku Pana napięcia, które zapewne leży u podstaw opisanego bólu fizycznego warto się dodatkowo zastanowić czy czegoś się pan w sytuacji kontaktu z terapeutą lub samej psychoterapii nie boi, omówienie Pana lęków powinno przynieść ulgę. Czasami warto się też zastanowić czy wybrana forma psychoterapii jest najwłaściwszą w stosunku do specyfiki problemu pacjenta, być może byłaby konieczna zmiana w tym względzie.Pozdrawiam

0

Witam,
najlepiej byłoby o tym problemie powiedzieć na terapii i omówić go, to ważne, może także wiele wnieść do Pana terapii. Takie objawy nie są niczym nietypowym, mogą się zdarzać, ważne żeby je omówić z terapeutą. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wybór rodzaju psychoterapii dla osoby, która nie mówi

Jaki rodzaj psychoterapi w przypadku gdy osoba prawie nie mowi, tylko patrzy,, ma zle wyniki EEG, ale nie ma padaczki.Przez brak umiejetnosci komunikowania potrzeb, opoznienie, sama nie wie jak dazyc do jakiegokolwiek celu, zapomina prostych rzeczy powtarzanych wielokrotnie.Nie umie zapamietac czytajac, ani sluchajac. Po 3 zdaniach czasem sie tak blokuje ze nie pamieta wogole o czym byla rozmowa, czasem ma przeblyski I po 5 minutach np dopiero przypomni sobie. Nie ma przez to nikogo, wegetuje.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Osoba powinna skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Konieczny jest osobisty kontakt, obserwacja, analiza wyników badań, wykonanie testów psychologicznych, a także rozmowa z rodziną/ opiekunami.

Pozdrawiam!

0

Wszystko zależy od wieku pacjenta. Jeśli jest to starsza osoba zachęcałabym do kontaktu z geriatrą lub psychologiem zajmującym się psychogeriatrią. W przypadku dziecka zachęcam do poszukania całościowego ośrodka zajmującego się terapia dzieci mających problem z komunikacją czy zaburzenia intelektu.Osobie dorosłej pomógłby psycholog lub psychoterapeuta pracujący w ośrodku i zajmujący się pacjentami po udarach mózgu, z guzami mózgu, afazjami czy organicznymi uszkodzeniami mózgu.
W podobnych sytuacja psychoterapia polega głównie na udzielanie wsparcia, pomaganiu w poradzeniu sobie z emocjami, a także pracy nad utrzymaniem i rozwojem funkcjonowania poznawczego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Psychoterapia dla związku

Dobry wieczór.Nie wiem co dzieje sie z moim mężem,od jakiegos czasu zaobserwowałam,że nie potrafi sobie poradzic z problemami,które nas dotknęły.W ostatnim czasie stracił kolegę,który się powiesił,problemy rodzinne dopełniły reszty.Prosze o pomoc,nie stać mnie na psychoterapeutów.Mąż nie chce wrócić do pracy,nie chce słuchać zapewnień,że poradzimy sobie z tym,po prostu tylko leży,łzy same mu lecą.Nie wiem co mam robić.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

witam,
z tego co Pani pisze wiele trudnych rzeczy nałożyło się mężowi co spowodowało mocne obniżenie nastroju.
radzę pójść psychologa lub terapeuty w poradni psychologiczno- pedagogicznej po to by samej się wzmocnić i dowiedzieć jak wspierać męża.

pozdrawiam

0

Witam,
sugeruję przestać zapewniać go, że sobie poradzicie i zamienić to na próbę posłuchania o tym co się z nim dzieje, być może da mu to ulgę i będzie pomocne. Skoro mąż ma problemy, które najwyraźniej go przerastają, raczej sobie sam nie poradzi. Przy braku funduszy można skorzystać z psychoterapii w ramach NFZ. Istnieją poradnie zdrowia psychicznego dla dorosłych gdzie można skutecznie leczyć depresję, na którą być może cierpi Pani mąż.
pozdrawiam

0

Jeśli sytuacja będzie trwała ponad 2 tygodnie lub stan męża się pogorszy wizyta u lekarza psychiatry będzie koniecznością. Mogą to być objawy depresji reaktywnej.
Psychoterapia w niektórych ośrodkach jest refundowana przez NFZ warto zatem szukać i pytać o terminy.

0

Witam, psychoterapia nie zawsze jest płatna. Część ośrodków ma w swojej ofercie psychoterapię refundowaną przez NFZ, czasami też psychoterapię oferują nieodpłatnie Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Niestety rzadko dotyczy to psychoterapii par, która jet po prostu nisko wyceniania przez NFZ. Ale być może uda się Państwu coś znaleźć. Szukać na pewno warto. Być może też nie potrzebujecie państwo akurat terapii par. Być może dla Pani i dla Pani męża bardziej pomocna byłaby terapia własna. Piszę o tym, bo taka terapia jest znacznie częściej refundowana przez NFZ. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty