Zaburzenia lękowe mieszane

Mam zaburzenia lękowe mieszane. Byłam na terapii behaw. poznawczej, niestety bez większych zmian mojego życia. Teraz jestem na analitycznej i spotkania różnią się od poprzedniej terapii. Terapeuta mimo moich pytań mało mi odpowiada, nie wiem jaki cel ma taka terapia. Dużo mówię, psycholog zadaje czasem pytanie, coś potwierdza. Jaki sens ma to? Gdzie o tym poczytać?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

W trakcie psychoterapii psychoanalitycznej (czy psychodynamicznej) terapeuta raczej nie odpowiada na pytania. Odpowiedzi na pytania nie mają większej wartości terapeutycznej. Bo jeśli np. pacjent rozmawiając z terapeutą o braniu za swoje życie odpowiedzialności zapyta terapeutę czy powinien zmienić pracę czy pozostać w poprzedniej, to odpowiedź niewiele da. Zdecydowanie wartościowsze jest przyjrzenie się dlaczego w danej sytuacji pytanie się pojawia. W powyższym przykładzie pokazanie pacjentowi, że przy temacie brania odpowiedzialności za życie pyta o to co ma robić może mu lepiej uświadomić jego sposób funkcjonowania.
Ważnym narzędziem w trakcie psychoterapii psychodynamicznej jest interpretacja. Gdy Pani poczuje się nieco lepiej w relacji terapeutycznej i będzie Pani bardziej otwarta na poznawanie siebie, może się Pani spodziewać więcej interpretacji ze strony terapeuty.
Sama terapia analityczna i psychodynamiczna przebiega tak, że większość czasu do mówienia należy do pacjenta. Żeby terapeuta mógł coś powiedzieć, musi najpierw dużo usłyszeć. Gdy Pani mówi terapeuta nie siedzi bezczynnie, ale słucha, analizuje, stara się zrozumieć Pani problemy. Lepiej żeby powiedział kilka trafnych zdań niż dużo nietrafnych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty