Czy psychoterapia analityczna naprawdę pomaga w leczeniu nerwicy natręctw?

Czy psychoterapia analityczna naprawdę pomaga w leczeniu nerwicy natręctw? Z internetu wiem, że najlepsza w tym przypadku jest terapia behawioralno-poznawcza, ale w tym momencie nie mam do niej dostępu. Poza kontaktem z terapeutą analitycznym i lekami, które biorę od kilku dni, wpadłam na pomysł, by spisać swoje dotychczasowe przeżycia, by lepiej zrozumieć moje postępowanie. Mogę liczyć na poprawę swojego stanu zdrowia?

Szanowna Pani,
w przypadku OCD (Nerwicy Natręctw) skuteczną metodą jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, może Pani korzystać przez skype online, jest to krótkotrwała terapia ustrukturyzowana - wysoka skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Dziękuje Pani za kontakt :)

Odpowiadając na Pani pytanie..., najbardziej efektywną/optymalną psychoterapią, dla Pani byłaby, w paradygmacie poznawczo-behawioralnym.

Czy "...by spisać swoje dotychczasowe przeżycia, by lepiej zrozumieć moje postępowanie..." odpowiem Pani TAK, gdyż (prawie!) każde działanie zmierzające do samopoznania, do zrozumienia siebie, przybliża do Siebie..., do poznania/zrozumienia Kim się (naprawdę) jest?

Reasumując.., zachęcałabym Panią by równolegle z psychoterapią wprowadzić metody retrospekcyjne (wglądu w siebie).

Z przesłaniem dla Pani radości w codzienności!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam serdecznie, przede wszystkim psychika każdego człowieka jest inna więc nie ma patentu na jej leczenie. Informacje z internetu nie muszą być też prawdziwe. Nerwica natrętctw ( zaburzenie obsesyjno kompulsyjne ) dawniej zaliczana była do zaburzeń lękowych i podobnie leczona. Aktualnie według międzynarodowej klasyfikacji chorów (ICD) zaliczana jest do zaburzeń powiązanych ze stresem. Jednak zanim w ogóle zacznie się ją leczyć należy rozróżnić jakiego rodzaju jest to zaburzenie Tzn. czy występuje przewaga czynności natrętnych, myśli natrętnych lub czy jest to forma mieszana. Poza tym nałeży wykluczyć tzw. osobowość anankastyczną.
W zależności od tego można zdecydować się na rodzaj leczenia.
W większości przypadków ( szczególnie w wypadku czynności natrętnych)
najlepiej funkcjonuje moim zdaniem hipnoterapia.
W innych przypadkach bardzo dobrze funkcjonuje terapia antystresowa.
a także terapia poznawczo - zachowawcza. Innne rodzaje terapii -
psychodynamiczna, psychoanalityczna - też mogą pomóc, ale jak wspomniałem każdy człowie jest inny i inaczej reaguje. Generalnie jednak - poza szczególnymi przypadkami - nie nie powinno się leczyć się tego zaburzenia farmakologicznie. To że Pani coś w rodzaju pamiętnika czy autoanalizy - jest jak najbardziej słuszne i zalecane przez wielu terapeutów.
Pozdrawiam