Witam. To jest jak w życiu, jeśli wierzymy, że coś się uda osiągnąć, to zazwyczaj się udaje; w terapii najważniejsza jest wiara w sukces. Terapia wymaga zaangażowania osoby, która poddawana jest procesowi leczenia. Czytając Twój tekst, można mieć przekonanie, iż będziesz zaangażowana w proces leczenia i są wielkie szanse na pokonanie Twoich problemów zdrowia psychicznego. Terapia pomaga rozwiązywać problemy. Pierwszy krok w przygotowaniu pacjentów do leczenia ma miejsce na długo przed wizytą pacjenta. Terapeuta lub psycholog powinien z wyprzedzeniem, czyli przed pierwszą wizytą podać szczegóły dotyczące samego spotkania i zakresu co będzie celem tej terapii, a także powinien poinformować pacjenta jak się przygotować do wizyty. Z zasady, nie ma potrzeby nadmiernie się przygotowywać do spotkania ze specjalistą, Twój terapeuta poprowadzi Cię przez całą drogę. Jednakże pomocne będzie spędzenie czasu przed sesją na przemyśleniu o tym; co powinien wiedzieć Twój terapeuta, aby Cię zrozumieć, co masz nadzieję osiągnąć gdy będziesz uczęszczać na terapię, słabe i silne strony Twojego charakteru i komunikacji interpersonalnej. Gdy zbliża się sesja, podam kilka sposobów na przygotowanie się psychicznie i fizycznie:
Wyznacz cele wizyty, takie jak: Będę otwarta i szczera, w razie wstydu nieśmiałości lub innych słabości komunikacyjnych będę prosiła o pomoc psychoterapeutę; na przykład informując go, że wstydzę się jednego tematu i nie musimy mówić, o treści problemu, wystarczy, iż zakomunikujemy problem, a nie przemilczymy zagadnienie. Zadaj pytania o wszelkie wątpliwości, jakie się nasuwają, nie tylko odnośnie terapii, ale wszelkie, jakie pojawia się w Twoim umyśle. Co więcej, nie miej oporu zadawać wszelkich pytań, terapeuta jest po to, aby Ci udzielać odpowiedzi.
Dzień przed sesją i w dzień sesji postaraj się zarezerwować czas, aby mieć wewnętrzny spokój: Zamiast nerwowych przemyśleń co będzie, u terapeuty skoncentruj się na planie działań i celach wizyty, jaki przedstawiłem powyżej. Gdy przyjdzie czas wyjścia do specjalisty, ubierz się tak, aby czuć się wygodnie i komfortowo zarówno fizycznie jak i psychicznie; korzystnie jeśli jest to Twój styl na co dzień. Ważne, aby nie zmieniać stylu ubioru: specjalista odczytuje wiele informacji z tego, w co i w jaki sposób ubrany jest pacjent: na pierwszą wizytę dobrze jest przyjść w swoim ulubionym ubraniu i poinformować o tym lekarza; np. tak lubię chodzić ubrana na co dzień lub najczęściej.
25 godzin sesji to bardzo dużo, psycholog jeśli zajdzie potrzeba przedłuży terapię. Proszę pamiętać, terapeuta nie leczy, on ukierunkowuje, jak pacjent ma odzyskać zdrowie psychiczne i udziela kompetentnej i wszelkiej pomocy w tym zakresie. To potrzebujący wsparcia samodzielnie doprowadza, iż terapia będzie efektywna i krótka. Samo terapia bez udziału psychologa może być skuteczna, jednak zazwyczaj jest długa i mniej efektywna a niestety często prowadzi do poważniejszych problemów zdrowia.
Pozdrawiam.
M Bakun
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Powrót do pracy po psychoterapii – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy można uczęszczać na psychoterapię raz na dwa tygodnie? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Stosowanie psychoterapii wobec osoby dorosłej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Kiedy mogę się spodziewać efektów psychoterapii? – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Co to jest strukturyzacja w psychoterapii? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy powinnam zrezygnować z psychoterapii? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak przebiega terapia u psychologia w przypadku zaburzeń osobowości? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Zaburzenia lękowe mieszane – odpowiada mgr Robert Gutkowski
- Jak wyglądają wizyty u psychologa? – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Wyznaczenie celów terapii w nurcie psychodynamicznym – odpowiada Mgr Justyna Plucińska