Czy psychoterapia pomoże w wyzdrowieniu?

Raz mam dobre myśli co do psychoterapii która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to co mnie uratuje i to czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w wyleczenie z psycholożką w lutym (na następnej wizycie i na tej w styczniu jeszcze nie bo mam inne rzeczy do obgadania), kartka którą planuję jej przeczytać ma następującą treść: "Nie wierzę w to że uda mi się wyleczyć. Czuję że nie dam sobie rady w psychoterapii z psychoterapeutką. Boję się że spełnią się moje czarne scenariusze co do psychoterapii, mam do tego pesymistyczne podejście. Moja terapia będzie głównie w nurcie psychodynamicznym a w nim trzeba dużo samemu mówić a ja przez pustkę w głowie w sytuacjach społecznych nie umiem dużo sama mówić. Czytałam że psychoterapia to ciężka praca nad sobą pacjenta i boję się że ja nie będę w stanie wykonać tej pracy i że jej nie podołam. Do tego moja terapia będzie na NFZ, przez co jest ograniczona liczba spotkań do 25, więc martwię się że nie zdążę wszystkiego przepracować na niej". Czy istnieje sposób w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Witam. To jest jak w życiu, jeśli wierzymy, że coś się uda osiągnąć, to zazwyczaj się udaje; w terapii najważniejsza jest wiara w sukces. Terapia wymaga zaangażowania osoby, która poddawana jest procesowi leczenia. Czytając Twój tekst, można mieć przekonanie, iż będziesz zaangażowana w proces leczenia i są wielkie szanse na pokonanie Twoich problemów zdrowia psychicznego. Terapia pomaga rozwiązywać problemy. Pierwszy krok w przygotowaniu pacjentów do leczenia ma miejsce na długo przed wizytą pacjenta. Terapeuta lub psycholog powinien z wyprzedzeniem, czyli przed pierwszą wizytą podać szczegóły dotyczące samego spotkania i zakresu co będzie celem tej terapii, a także powinien poinformować pacjenta jak się przygotować do wizyty. Z zasady, nie ma potrzeby nadmiernie się przygotowywać do spotkania ze specjalistą, Twój terapeuta poprowadzi Cię przez całą drogę. Jednakże pomocne będzie spędzenie czasu przed sesją na przemyśleniu o tym; co powinien wiedzieć Twój terapeuta, aby Cię zrozumieć, co masz nadzieję osiągnąć gdy będziesz uczęszczać na terapię, słabe i silne strony Twojego charakteru i komunikacji interpersonalnej. Gdy zbliża się sesja, podam kilka sposobów na przygotowanie się psychicznie i fizycznie:

Wyznacz cele wizyty, takie jak: Będę otwarta i szczera, w razie wstydu nieśmiałości lub innych słabości komunikacyjnych będę prosiła o pomoc psychoterapeutę; na przykład informując go, że wstydzę się jednego tematu i nie musimy mówić, o treści problemu, wystarczy, iż zakomunikujemy problem, a nie przemilczymy zagadnienie. Zadaj pytania o wszelkie wątpliwości, jakie się nasuwają, nie tylko odnośnie terapii, ale wszelkie, jakie pojawia się w Twoim umyśle. Co więcej, nie miej oporu zadawać wszelkich pytań, terapeuta jest po to, aby Ci udzielać odpowiedzi.

Dzień przed sesją i w dzień sesji postaraj się zarezerwować czas, aby mieć wewnętrzny spokój: Zamiast nerwowych przemyśleń co będzie, u terapeuty skoncentruj się na planie działań i celach wizyty, jaki przedstawiłem powyżej. Gdy przyjdzie czas wyjścia do specjalisty, ubierz się tak, aby czuć się wygodnie i komfortowo zarówno fizycznie jak i psychicznie; korzystnie jeśli jest to Twój styl na co dzień. Ważne, aby nie zmieniać stylu ubioru: specjalista odczytuje wiele informacji z tego, w co i w jaki sposób ubrany jest pacjent: na pierwszą wizytę dobrze jest przyjść w swoim ulubionym ubraniu i poinformować o tym lekarza; np. tak lubię chodzić ubrana na co dzień lub najczęściej.

25 godzin sesji to bardzo dużo, psycholog jeśli zajdzie potrzeba przedłuży terapię. Proszę pamiętać, terapeuta nie leczy, on ukierunkowuje, jak pacjent ma odzyskać zdrowie psychiczne i udziela kompetentnej i wszelkiej pomocy w tym zakresie. To potrzebujący wsparcia samodzielnie doprowadza, iż terapia będzie efektywna i krótka. Samo terapia bez udziału psychologa może być skuteczna, jednak zazwyczaj jest długa i mniej efektywna a niestety często prowadzi do poważniejszych problemów zdrowia.

Pozdrawiam.

M Bakun