Obawy przed psychoterapią

Od września biorę leki. Od grudnia mam się zapisać na psychoterapię. Męczy mnie to jednak, bo moja lekarka nigdy tak naprawdę ze mną szczerze nie porozmawiała. Pierwsza wizyta trwała 10 min i od razu dostałam leki. Równie dobrze mogłabym przecież kłamać co do depresji i złego samopoczucia. Na jakiej podstawie lekarz stawia diagnozę, czy pacjent rzeczywiście choruje na depresję? Nie miałam robionych badań, przedstawiłam tylko aktualne badania krwi (TSH) i opowiedziałam o swoich objawach somatycznych, a także lękach i stresie. Szczerze mówiąc, dziwi mnie to, bo spodziewałam się dłuższej pierwszej wizyty. Za drugim razem lekarka skrytykowała mnie, że nie zapisałam się na psychoterapię od razu, mimo że podczas pierwszej wizyty nic mi na ten temat nie powiedziała. Zastanawiam się, czy to dobry lekarz, który naprawdę mi pomoże? Obawiam się też tej psychoterapii, nie wiem, na czym ma polegać. Nie wiem też, czy będę w stanie "otworzyć" się przed zupełnie obcą osobą, która może mnie potraktować w podobny sposób jak psychiatra.

Na odległość trudno jest mi oceniać rzetelność psychiatry, z którym się Pani kontaktowała. Myślę jednak, że czas trwania wizyty nie jest wystarczającym wskaźnikiem oceny.

Uważam natomiast, że Pani obawy względem psychoterapeuty są bezpodstawne. To, czego oczekiwała Pani względem psychiatry, znajdzie Pani właśnie u psychoterapeuty :-) Psychoterapeuta przeprowadzi z Panią dogłębny wywiad i prawdopodobnie również badanie testowe. Jeśli psychiatra postawił błędną diagnozę, jestem przekonana, że psychoterapeuta ją skoryguje.

Proszę się też nie obawiać, że nie będzie Pani potrafiła otworzyć się przed psychoterapeutą. Psychoterapeuta wie, jakie pytania zadać oraz w  jaki sposób rozmawiać, aby uzyskać potrzebne informacje. Psychoterapia polega w dużej mierze na rozmowie. Jeśli w trakcie sesji coś Panią zaniepokoi, ma Pani prawo powiedzieć o tym terapeucie. Terapia jest skuteczna tylko wówczas, kiedy opiera się na wzajemnym zaufaniu. W każdej chwili może Pani z niej zrezygnować lub poprosić terapeutę o jej modyfikację (np. zmianę ćwiczeń czy tematu danej sesji).