Osobiście nie odważyłbym się sugerować odstawienia leku psychotropowego zleconego przez lekarza specjalistę.
Zazwyczaj stosuje sie leczenie kompleksowe, leki plus terapia psychologiczna. Oczywiście można dyskutować o "proporcjach", ale to zadanie dla współpracujących ze sobą lekarza i psychoterapeuty.
Terapeuta nie musi się podjąć terapii, sądzę, że znajdzie Pani psychoterapeutę, który inaczej spojrzy na Pani problem.
W życiu często nie jest możliwe "maksymalistyczne" podejście i "dostęp do niektórych emocji". Nie zawsze chce tego Pacjentka i to jest Jej prawo...
Mam nadzieję, że stopniowo będzie Pani potrzebowała coraz mniej leku, a bardziej korzystała z pracy własnej, przy ewentualnym wsparciu psychoterapeuty. Pozdrawiam.
Witam,
trudno ocenić co psychoterapeuta miał na myśli, ale z reguły prowadzi się terapie równoległe: psychoterapię+ farmakoterapię. Czasami pacjent nie jest w stanie podjąć psychoterapii bez wsparcia lekami. Proszę porozmawiać z lekarzem psychiatrą i ustalić jak długo przewiduje leczenie , ewentualnie skonsultować się z innym psychoterapeutą. Pozdrawiam
Monika Prus
Witam,
Proszę Pana po pierwsze proszę stosować się do zaleceń lekarza i nie rezygnowac z leków, a juz na pewno nie na własną rękę czy sugestie psychoterapeuty. Leczenie farmakologiczne depresji przebiega według określonego paradygmatu i trzeba je doprowadzić do końca. Jesli lekarz zdiagnozował depresję i przepisał leki to radziłabym doprowadzić leczenie do końca. Psychoterapia może sie skupiać na różnych aspektach, czesto bywa tak, ze osoby cierpiące na depresję mają prócz tego także bardziej podstawowe problemy, być może z tego wynika koncepcja pracy bez leków. Zwykle w pierwszej kolejności pracuje się nad depresją a w następnej nad pozostałymi problemami. Jednak obie formy leczenia nie powinny kolidowac ze sobą. Nie do końca znam sytuację, nie wiem jak długo przyjmuje Pan leki. W Pana sytuacji radziłabym rozmowę z lekarzem na temat odstawienia leków, czy będzie to możliwe oraz kiedy. W pierwszej kolejności także radziłabym słuchac rad lekarza, chocby z tego względu, ze rozpoczete leczenie trzeba doprowadzić do konca, nagłe przerwanie leczenia moze miec negatywne skutki. Leki, które Pan stosuje przepisuje się w określonej sytuacji, w sytuacji już zmienionego nastroju, leczenie powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy, żeby przyniosło trwały rezultat i nie do końca zgodziłabym się z twierdzeniem, że ograniczają dostęp do niektórych emocji, a jeśli już, to jest to efekt dość mało znaczący w sytuacji depresji. Jednocześnie nie chcę Pana zniechęcać do psychoterapii, bardzo zalecane jest jej kontynuowanie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Psychoterapia silnego stresu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy muszę poddać się psychoterapii? – odpowiada Mgr Małgorzata Ziółkowska
- Czy przed psychoterapią powinnam już dostać leki? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Lęk przed psychoterapią – odpowiada Mgr Justyna Owczarek-Skoneczna
- Podejrzenie depresji a pierwsza wizyta u psychiatry lub psychologa – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Dlaczego nie radzę sobie w życiu codziennym? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Depresja u kobiety wychowującej 4-letnie dziecko – odpowiada Milena Lubowicz
- Jak zredukować objawy depresji na skutek OCD? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Depresja, nerwica i myśli samobójcze z samotnością u 25-latka – odpowiada Mgr Elżbieta Schabowska
- Depresja u 35-letniego mężczyzny – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak