Psychoterapia silnego stresu

Witam czy psychoterapełta wyleczy mnie ze stresu ? Mam bardzo cieżki przypadek byle jaka błachostka i ja już się stresuje a za tym idą nudnosci a nawet wymioty nie moge normalnie funkcjonować . Ile trzeba wizyt by przepisał mi jakieś leki ? I czy te leki otumaniają ?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Bardzo silne, nadmierne reagowanie na stres może być objawem różnych chorób i problemów. Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Jeśli stwierdzi taką potrzebę, jest możliwe przepisanie leków już podczas pierwszego spotkania. Leki nie muszą uzależniać ani wpływać na codzienną sprawność, trzeźwość myślenia itp. Warto również rozważyć psychoterapię, które jest procesem odkrywania, dlaczego w taki sposób reaguje na stres, z jakiego powodu oraz treningiem, jak to zmieniać, jak się uspokajać, zdobywać kolejne umiejętności, radzić sobie ze swoimi wadami, trudnościami oraz dobrze wykorzystywać swoje zalety. Niestety, nikt nie "wyleczy Pana ze stresu", ponieważ doświadcza go każdy człowiek, każdego dnia - to naturalne i nieuniknione. Może się za to zmienić Pana radzenie sobie ze stresem i z trudnymi sytuacjami.

Pozdrawiam!

0

Psychoterapia pozwala nauczyć się lepszych sposobów radzenia sobie z emocjami, trudnościami, stresem niż poprzez somatyzacje (takie jak np. opisane przez Pana bóle brzucha). Warto jednak pamiętać, ze leki może zapisać tylko psychiatra, natomiast psychoterapią zajmują się psycholodzy i psychoterapeuci, którzy (jeśli nie są lekarzami) nie maja uprawnień do wystawienia recepty.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak wygląda psychoterapia w zespole stresu pourazowego?

Wiem. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda psychoterpia w zespole stresu pourazowego. Ja teraz jestem w trakcie psychoterpii na którą zostałam skierowana z oddziału dziennego psychiatryczego w którym byłam prawie dwa lata leczona z powodu depresji, nerwicy. Podczas pobytu właśnie zdiagnozowano dodatkowo zespół stresu pourazowy. Czy zawsze musi się wracać do tych wydarzeń? Ile razy muszę to opowiadać na terapii skoro już to zrobiłem a później czułem się bardzo źle i myślałem o samobójstwie .
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, o którym Pani pisze, to zespół objawów, które mogą się rozwinąć u osoby, gdy brała ona w bliższej lub dalszej przeszłości udział dramatycznych wydarzeniach. Dla człowieka, który ich doświadczył, są one trudne do udźwignięcia, więc -w największym skrócie - z jednej strony się od nich odcina, stra sie ie pamiętać i nie czuć uczuć z nimi związanych, z drugiej strony są to zbyt ważne i zagrażające wydarzenia, by nie rzutowały one na jego nastrój i funkcjonowanie.

Psychoterapia w zespole stresu pourazowego w dużym stopniu opiera na tym, by ponownie zintegrować te trudne doświadczenia z przeszłości i w miarę możliwości przepracować je w taki sposób, by nie zaburzały one dalej funkcjonowania człowieka. Chodzi o to, by w pewnym sensie ów człowiek odzyskał nad nimi kontrolę w swoim życiu. By to osiągnąć, ważną częścią leczenia jest rzeczywiście powracanie w trakcie sesji psychoterapii do traumatycznych wspomnień i to wielokrotnie.

Proszę jednak pamiętać, że tempo, w jakim w ramach psychoterapii powraca Pani do tych wspomnień powinno zależeć w dużym stopniu od Pani. Powinno zależeć od Pani gotowości do powracania do nich, poczucia bezpieczeństwa, z uwzględnieniem Pani uczuć. Chyba nigdy nie jest to proces łatwy dla pacjenta. Ważne jednak, by pamiętała Pani - a z drugiej strony miała takie poczucie w relacji z psychoterapeutą - że może o wszystkich swoich trudnych uczuciach, obawach, myślach mówić psychoterapeucie i oczekiwać od niego zrozumienia i szacunku.

Gorąco Panią zachęcam, by o wszystkich swoich opisanych tutaj obawach i uczuciach mówiła Pani psychoterapeucie na sesji. Chodzi o to, by mogła Pani w bezpiecznych warunkach, w poczuciu zrozumienia przepracować swoje traumatyczne doświadczenia, a nie by narażała się Pani na kolejną traumę. Chociaż, raz jeszcze powtórzę, praca z traumą pewnie nigdy nie będzie łatwa i wolna od trudnych uczuć.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl]https://www.psychoterapiakompas.pl[/url]
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl/blog]https://www.psychoterapiakompas.pl/blog[/url]

0

Opowiadanie o traumie w bezpiecznej atmosferze z niej leczy. Ten pogląd leczy terapeutów praktycznie wszystkich orientacji terapeutycznych. Wymieniane przez Panią diagnozy mają naturę psychiatryczną, zachęcam do podjęcia takiej terapii w której będzie się mogła zająć wszystkimi swoimi problemami bez fragmentaryzowania Pani osobowości na różne zaburzenia.

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
57 poziom zaufania

Witam,
metodami, które mają dużą skuteczność w pracy z PTSD są techniki poznawcze i behawioralne (np. desensytyzacja) czy techniki EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Metoda ta odznacza się dużą skutecznością, przede wszystkim w zmniejszeniu lęku i unikania sytuacji, miejsc oraz osób. Dobre efekty wspierające terapię przynosi również relaksacja. Takie formy łagodzenia napięcia jak: wizualizacja, medytacja, wysiłek fizyczny mogą z powodzeniem poprawić kondycję psychiczną.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy na zespół stresu powypadkowego konieczna jest psychoterapia?

Czy na zespół stresu powypadkowego konieczna jest psychoterapia ?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Nie jest konieczna, jednak pomaga przejść przez proces leczenia bardziej świadomie i daje większe szanse, iż napady lęku nie będą powracać w przyszłości. Wiele osób radzi sobie ze stresem powypadkowym poprzez " zaprzeczenie" np. więcej pracują. W dzień czują się dobrze, natomiast w nocy mają koszmary senne lub problemy ze snem. Proszę po prostu być uważnym na swój nastrój i czy nie pojawiają się dolegliwości, których nie można uzasadnić medycznie. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty