Jak radzić sobie z silnym stresem?

Witam. Mam dziwny problem. Jestem normalną dziewczyną, aż do czasu jak się coś nie wydarzy - mianowicie dzień przed przesłuchaniem/castingiem/egzaminem nie mogę nic zjeść, jest mi niedobrze, boli mnie brzuch i ogólnie słabo się czuję. Czasami jest tak źle, że prowadzi to do wymiotów. Co mam zrobić? Czy to jest jakaś choroba? Rozumiem, że nerwy - ale aż takie?

Witam serdecznie!

Najwyraźniej to Twoja reakcja na stres. Każdy z nas nieustannie znajduje się pod jego działaniem, a stres jest pojęciem bardzo szerokim. To reakcja organizmu na przeszkody, przeciążenia, niebezpieczeństwa, nowe sytuacje życiowe czy silne bodźce.

Stres może mobilizować organizm do radzenia sobie w określonej sytuacji, wówczas ma aspekt pozytywny: mobilizuje, zwiększa energię, pozwala pokonać przeszkody. Bywa, że stres nadmierny lub długotrwały może wywołać skutki przeciwne: apatię, niepokój, niezdolność do skutecznego działania a nawet dolegliwości fizyczne.

Każdy z nas nieustannie znajduje się pod działaniem stresu – nawet przejście przez ruchliwą ulicę jest źródłem pewnego umiarkowanego stresu. Ludzie są różni, mają różne cechy osobowościowe, każdy więc inaczej odczuwa niepokój i napięcie, inna siła bodźca wywołuje stres, dlatego Ty odzuwasz go w ten sposób.

Nagromadzone emocje można rozładować poprzez spacer, gimnastykę, pływanie, bieganie, sportowe gry zespołowe. Warto zająć się czymś, co sprawia przyjemność (czytanie książki, pielęgnacja kwiatów, łowienie ryb, słuchanie muzyki, fotografia). Ważne jest prawidłowe odżywianie się (dieta powinna zawierać produkty bogate w magnez), odpowiednio długi sen, odpowiedni czas przeznaczony na rozrywkę. Trzeba dać sobie czas na odpoczynek – ten czas ma być poświęcony tylko wypoczynkowi – nie należy myśleć wtedy o problemach. Należy oczekiwać najlepszego, pozytywnego załatwienia spraw. Nawet, jeżeli przyjdzie rozczarowanie i coś się nie powiedzie, czas przed rozwiązaniem problemu będzie czasem przeżytym bez stresu. Trzeba nauczyć się mówić „nie”, czyli asertywności. Umiejętność odmawiana robienia rzeczy będących przyczyną stresu (nadmiernie obciążających) jest ważna. Warto mówić o swoich emocjach, oczywiście umiejętnie, a nie kumulować w sobie negatywne myśli. Ważna jest akceptacja siebie ze wszystkimi zaletami i wadami i pamiętanie o tym, że nikt nie jest doskonały. W aptekach dostępne są łagodne preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym, np. herbatki z melisy. Warto zapoznać się z fachowymi sposobami i technikami relaksacji (poradniki w księgarniach medycznych).

Pozdrawiam.

Witam,
ludzie w bardzo różny sposób reagują na stres. Czasem reakcje są dość gwałtowne. Proszę poszukać sposobów neutralizacji stresu poprzez relaksację, wykonywanie innych czynności odwracających uwagę od stresującego wydarzenia. Może Pani też udać się na konsultację do psychoterapeuty w celu wypracowania bardziej konstruktywnych sposobów walki ze stresem.
Pozdrawiam.

Witam serdecznie.
Każda jednostka ludzka indywidualnie reaguje na stresory (czynniki stresujące). Niekiedy są to reakcje natychmiastowe (przyspieszony puls, bóle somatyczne, uczucie zniechęcenia), a innym razem pojawią się dopiero po wyjściu z sytuacji stresującej. Proponuję udać się do trenera interpersonalnego (coach) lub terapeuty. Ci specjaliści pokażą w jaki sposób można radzić sobie ze stresem.

Pozdrawiam serdecznie.
http://psychopedagog.eu

Witam. Coach na pewno nie pokazuje jak radzić sobie ze stresem, bo nie na tym polega jego praca. Coach współpracuje z klientem wspierając go w dojściu do celu określonego przez klienta. A celem tym może być np. jak chcę poradzić sobie ze stresem czyli np.: znaleźć swoje sposoby radzenia sobie ze stresem.

Pani Mario, zaprzeczyła Pani swojej wypowiedzi ;-) Coach może pokazać jak radzić sobie ze stresem (jak dojść do tego celu). Rozumiem, że jest to zabieranie klientów terapeutom, ale taki dobry trener jest do tego przygotowany.

Natomiast Coach (teoretycznie) nie poradzi sobie z zaburzeniami/chorobami takimi jak depresja czy nerwica.

Podnoszenie umiejętności człowieka w danym zakresie należy do kompetencji coacha :-) A w tym przypadku umiejętnością jest radzenie sobie ze stresem.

Pozdrawiam serdecznie ponownie :D
http://psychopedagog.eu