Czy te ciągłe stresy mogą mi zaszkodzić w ciąży?

Dobry wieczór. Mam dwójkę dzieci, dwulatkę i 9cio miesieczną. Jestem w 6 miesiącu ciąży. Stres na porządku dziennym. Ciągła bieganiną, mnóstwo zajęć, mąż pracuje za granicą mieszkamy sami. Czy te ciągłe stresy i niepokój mogą zaszkodzić mojemu dziecku??

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowna Pani, przewlekły stres i niepokój zawsze wpływa w sposób negatywny na funkcjonowanie człowieka. Ma swój wpływ zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i zdrowie fizjologiczne. Objawy długotrwałego i intensywnego stresu mogą odbić się zdrowiu i kondycji całego organizmu. Niekiedy stres bywa mobilizujący, ale częściej - zwłaszcza gdy stan napięcia utrzymuje się bardzo długo - działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Aby pokonać stres najważniejsze jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach a także rozładowywania napięć emocjonalnych. Warto poznać samego siebie oraz przyczyny swoich napięć i sposobów reagowania na nie, a później w miarę możliwości zmniejszyć obszar zmartwień w swoim życiu oraz zmienić swoje zachowanie. Warto także nauczyć się pozytywnego myślenia i uwierzyć, że korzystanie z pomocy innych ludzi nie jest powodem do wstydu.
W celu pogłębienia własnych umiejętności osobistych, które pomogą w lepszym radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego i opanowywaniu swoich negatywnych emocji zachęcam do skorzystania z usług psychologicznych, a najlepiej psychoterapii.