Szanowna Pani, przewlekły stres i niepokój zawsze wpływa w sposób negatywny na funkcjonowanie człowieka. Ma swój wpływ zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i zdrowie fizjologiczne. Objawy długotrwałego i intensywnego stresu mogą odbić się zdrowiu i kondycji całego organizmu. Niekiedy stres bywa mobilizujący, ale częściej - zwłaszcza gdy stan napięcia utrzymuje się bardzo długo - działa on niekorzystnie na nasze zdrowie. Aby pokonać stres najważniejsze jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach a także rozładowywania napięć emocjonalnych. Warto poznać samego siebie oraz przyczyny swoich napięć i sposobów reagowania na nie, a później w miarę możliwości zmniejszyć obszar zmartwień w swoim życiu oraz zmienić swoje zachowanie. Warto także nauczyć się pozytywnego myślenia i uwierzyć, że korzystanie z pomocy innych ludzi nie jest powodem do wstydu.
W celu pogłębienia własnych umiejętności osobistych, które pomogą w lepszym radzeniu sobie z trudnościami dnia codziennego i opanowywaniu swoich negatywnych emocji zachęcam do skorzystania z usług psychologicznych, a najlepiej psychoterapii.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy stres spowodowany ciągłym napięciem i obciążeniem psychicznym może mieć tak poważny wpływ na zdrowie fizyczne dziecka? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Stres a ciągły niedobór żelaza – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Czy stres mógł zaszkodzić wczesnej ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak radzić sobie z silnym stresem? – odpowiada Mgr Renata Kazbieruk
- Jak się zmotywować i pokonać stres? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy stres w ciąży może zaszkodzić moim dzieciom? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie ze stresem związanym z kursem na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Co może znaczyć odczuwanie ciągłego stresu? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Nerwy i stres a ciąża – odpowiada Mgr Anna Sikorska
- Wpływ stresu na płód w 8. miesiącu ciąży – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak