Czy stres spowodowany ciągłym napięciem i obciążeniem psychicznym może mieć tak poważny wpływ na zdrowie fizyczne dziecka?

Witam. Moje pytanie dotyczy dziedziny psychologii dziecięcej u 3 latka. Dziecko żyje z rodzicami, którzy nie dogadują się ze sobą, w domu zawsze panuje atmosfera stresu, napięcia i złości. Odkąd dziecko zaczęło być kontaktowe, zaczęły się również problemy z jego zdrowiem fizycznym. Wieczne zapalenia oskrzeli, płuc, teraz nawet jamy ustnej. Żadne badania (krwi, moczu) nie wskazują na obniżenie odporności i inne anomalie. Gdy dziecko zaczynało chorować, trafiało do babci, gdzie panuje zdrowa atmosfera i chłopczyk dochodzi do siebie. Warto wspomnieć, że dziecko bardzo kocha swoich nerwowych rodziców. Czy stres spowodowany ciągłym napięciem i obciążeniem psychicznym może mieć tak poważny wpływ na zdrowie fizyczne dziecka? Będziemy bardzo wdzięczni za odpowiedź.

Witam
Zdrowie fizycznie jest powiązane ze zdrowiem psychicznym, a zdrowie psychiczne w dużym stopniu zależy od tzw "pola emocjonalnego' w jakim przebywamy...i ma to związek z energią emocji , jakie się pojawiają w najbliższym otoczeniu.Dotyczy to każdej osoby, nawet noworodka, bo emocje są wchłaniane jak gąbka.. i jeśli przebywamy z atmosferze spokoju i wzajemnego zrozumienia, to mamy predyspozycje aby odnaleźć spokój ...a jeśli wzrastamy w stresie,napięciu, złości to nasze ciało też wychwytuje stres , napięcie i złość i najczęściej wtedy zaczyna chorować... Kiedy dzieci są szczęśliwe?.. Kiedy widzi swoich rodziców , spokojnych, szczęśliwych i wzajemnie się wspierających....
Pozdrawiam
Anna Szyda