Stres a zdrowie fizyczne

Witam...ostatni miesiąc żyje w takich nerwach,ze mało co mnie nie wykończyły. Moje pytanie jest takie czy miesiąc wystarczy żeby nerwy tak się odbiły na moim zdrowiu tzn spięte bolące mięśnie najbadziej karku,pleców pojedyncze białe krosty na ciele,suche usta i ostatnio nawet zauważyłem rano jakieś nitki w ustach i zmiany na języku z prawej strony ale może to być podrażnienie o zęba. Nie wspomnę o ciągłym nie kontrolowanym zgrzytaniu zębami a mało tego zauważyłem na górnej szczęce ubytek dziąsła na jednym zębie.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu, że zechciał Pan podzielić się swoimi obawami, i słusznie.

Mam mało danych...

Jednak, odpowiadając na Pana pytanie, jak najbardziej zasygnalizowane przez Pana symptomy, wskazują na odpowiedź Pana organizmu na (przewlekający się?) stres emocjonalny.

Napisał Pan, że: "... ostatni miesiąc żyje w takich nerwach,ze mało co mnie nie wykończyły... " co wskazuje, ze jest Pan świadomy, w jaki sposób traktuje Pan Swój organizm...

Nasz organizm jest Naszym Przyjacielem, ponieważ wysyła nieustająco sygnały/informacje (te przyjemne i te mniej przyjemne).
Symptomy bólu/napięć/spięć informują, że dzieje się Coś niewłaściwego.
Niestety, w Naszej kulturze traktuje się ciało w sposób instrumentalny i mocno zadaniowy, w oderwaniu od umysłu, ducha i emocji.
A jeśli coś nie działa, to wystarczy zażyć tabletkę... od bólu...i po problemie...

Czyż nie jest tak?
Niestety jest to remedium krótkodystansowe...
Bo chwilowe pozbycie się bólu, nie oznacza końca problemu, bo problem jak bumerang najczęściej wraca...

Fundamentalne znaczenie, ma odkrycie źródła symptomatycznego, w przyczynie - tak więc by uzyskać trwały dobrostan, jest potrzeba zaangażowania się w samego Siebie, by na nowo zaktualizować Swoje priorytety..., by odrzucić To, Co nie Panu nie służy..?

Podsumowując, inspirowałabym Pana, by (już Pan nie czekał) by sięgnął Pan po specjalistyczne wsparcie (Psychologa/Psychoterapeuty).

Widziałabym również u Pana potrzebę osobistej kontrolnej
konsultacji, u Lekarza pierwszego kontaktu, celem wykonania podstawowych badań diagnostycznych.

Gdyby miał Pan życzenie wspierająco-rozwojowej sesji ze mną, zapraszam na konsultację (płatną poza Portalem) do Gabinetu lub via skype/via Messenger.

Serdeczności i tylko pomyślności Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam Pana,
miesiąc permanentnego wpływu stresu na organizm, może mieć działanie dysfunkcyjne. Obniża się układ odpornościowy, w związku z tym, w jamie ustnej mogą pojawić się afty lub zmiany grzybicze, zalecana jest właściwa dieta (alkaliczna) i miejscowo można zastosować preparaty do płukania jamy ustnej, wskazana jest konsultacja stomatologiczna. Biorąc pod uwagę, że stres jest reakcją organizmu, która pojawia się w momencie, kiedy nasza umiejętność obrony nie jest adekwatna do sytuacji z jaką musimy się uporać. Jeśli zinterpretujemy sytuację jako zagrożenie - automatycznie organizm mobilizuje się do działania, taki stan permanentny prowadzi do wyczerpania psycho - fizycznego, następują dysfunkcje w obszarze psychoneuroimmunologicznym, jest znaczny spadek odporności i wzrost predyspozycji do zachorowania czyli stan mobilizacji sił organizmu będący reakcją na negatywne bodźce fizyczne i psychiczne, mogący doprowadzić do zaburzeń czynnościowych. Stres pojawia się, gdy zdarzenie postrzegane przez nas jako zagrażające przekracza nasze możliwości poradzenia sobie z nim. Kojarzymy go z ujemnym przeciążeniem, wywołanym sytuacją trudną, konfliktową, chorobą, przykrym przeżyciem, zmartwieniem. Sytuacja stresowa, stresorem może być czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny, np. problemy w aspekcie zawodowym lub reakcje organizmu czyli skupianie uwagi na sobie, które powodują napięcie psychiczne, napięcie mięśni, podwyższone ciśnienie, przyspieszone bicie serca. Symptomy takie występują w chwili gdy pojawia się zagrożenie, z którym musimy sobie poradzić.. Wskazane są techniki relaksacyjne, fizyczna relaksacja, sport - aktywność fizyczna, zdrowy styl życia według preferencji, który pomaga w walce, z silnym napięciem jest skutecznym sposobem przeciwdziałania psychosomatycznym skutkom stresu. Mają one na celu wprowadzenie organizmu w stan odprężenia, wyciszenie nadmiernej aktywności wegetatywnego układu nerwowego, zmniejszenie napięcia mięśniowego. Relaks jest skutecznym sposobem obniżania napięcia lękowego i symptomów choroby somatycznej. W konsekwencji osłabia dolegliwości bólowe chorego. W czasie kilkunastominutowego relaksu z pomocą różnych technik (joga, medytacja, trening autogenny itp.) w organizmie człowieka pojawiają się takie pozytywne reakcje, jak: zmniejszenie zużycia tlenu, rozluźnienie różnych grup mięśni, zmniejszenie liczby uderzeń serca na minutę; zwolnienie rytmu oddychania. Zachowanie prozdrowotne jest elementem optymalnej jakości życia, równowaga pomiędzy pracą, a życiem osobistym oraz odpowiednia dieta, która pozwoli utrzymać organizm w dobrej formie. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy. Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393