Jak zmniejszyć podatność na stres?

Jestem bardzo nerwowy. Jak mogę zmniejszyć swoją podatność na stres?

Dzień Dobry, rozumiem, że ma Pan na myśli ten stres niekorzystny, ten który jest reakcją organizmu na zagrożenie, utrudnienie lub niemożność realizacji ważnych celów i zadań, ten pojawia się w momencie zadziałania bodźca,czyli stresora.
Aby zmniejszyć swoja podatność na stres można odwołać się do wysiłków poznawczych i behawioralnych, które pomogą skierować nasze wysiłki na opanowanie, redukowanie zewnętrznych lub wewnętrznych żądań. Można nauczyć się technik relaksacji, oddychania, można również przy wsparciu terapeuty opanować umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresowych.

Dobre efekty dają techniki relaksacyjne. Część, to krótkie ćwiczenia, które można stosować praktycznie w każdym miejscu i sytuacji. Do stosowania w domu proponuję np. trening relaksacyjny Jacobsona. Gotowe nagranie można znaleźć tutaj: http://w810.wrzuta.pl/audio/12cY0Z8NaTK/

Przy dużej podatności na stres warto również znaleźć sposób zajęcie, które może odreagować napięcia minionego dnia. Może być to sport lub jakiekolwiek inne hobby, które będzie Panu sprawiało przyjemności i pozwoli oderwać się na chwilę o kłopotach minionego dnia.