Jak poradzić sobie z takim stresem przed egzaminem?

Dzień Dobry. Mam 18 lat. Mój problem jest taki że obecnie zdaję prawo jazdy i 2 razy oblałem. Główny powód to stres. Już od rana przed egzaminem nadmiernie się pocę, nie mogę jeść, mam suchość w gardle i czuję jakby ktoś to gardło ściskał, ostatnio doszły do tego mroczki przed oczami. Nie wiem czemu zanika mi racjonalne myślenie i robię bardzo głupie błędy. Jest jakiś sprawdzony preparat lub jakieś zioła? Bo naprawdę chcę zdać a stres mi w tym nie pomaga

Objawy, które Pan opisuje, rzeczywiście mogą być skutkiem stresu. O ile doraźne włączenie farmakoterapii mogłoby "na chwilę" pomóc (zioła z pewnością nie spełnią oczekiwań), o tyle zachęcałbym do rozważania zajęcia się stresem w zdecydowanie szerszym rozumieniu. Podobnych stresujących sytuacji zapewne będzie miał Pan wiele w życiu i przyjrzenie się wspólnie z psychologiem, dlaczego nadmiernie reaguje Pan na stresogenne sytuacje oraz poznać strategie, dzięki którym skuteczniej nauczy Pan sobie z nimi radzić jest tym, co sugeruję rozważyć.

Szanowny Panie,

egzamin pozwalający na uzyskanie upragnionego dokumentu to z całą pewnością sytuacja wywołująca silne emocje. Wszystkie objawy, które Pan wymienia są charakterystyczną reakcją na stres (inaczej nazywany napięciem psychicznym) czyli psychologicznym stanem obciążenia systemu regulacji psychicznej powstającym w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla Pana celów, zadań czy wartości.

Stres towarzyszy nam przez całe życie i jest związany zarówno z niechcianym i trudnymi sytuacjami jak i z wydarzeniami pozytywnymi (jak ślub, pojawienie się nowego członka rodziny czy wyjazd na wakacje). Nie jesteśmy w stanie go unikać, ale możemy nauczyć się sobie adekwatnie z nim radzić, tak aby nie dezorganizował naszych działań a mobilizował i pomagał w realizacji celów. Obecność stresorów w życiu jest potrzebna organizmowi, jednakże długotrwały i przewlekły stres jest bardzo niezdrowy dla organizmu i może się przyczyniać do powstania chorób psychosomoamtycznych. Ma Pan 18 lat, jeszcze wiele sytuacji stresujących przed Panem dlatego zachęcałabym do kontaktu z psychologiem, który z pewnością może nauczyć się z nim radzić. Istnieje wiele technik i metod ułatwiających radzenie sobie ze stresem jak chociażby ćwiczenia oddechowe: Trening Relaksacji progresywnej Jacobsona czy Trening Autogenny Schultza, niektórym pomaga medytacja, wysiłek fizyczny czy praktykowanie uważności. Nie ma jednej uniwersalnej metody, dlatego warto poznać samego siebie i odnaleźć tą adekwatną. Preparaty czy zioła stanowią doraźne rozwiązanie, dlatego proponowałabym kontakt ze specjalistą i przepracowanie problemu.

Trzymam kciuki za zdany egzamin i serdecznie pozdrawiam,