Objawy, które Pan opisuje, rzeczywiście mogą być skutkiem stresu. O ile doraźne włączenie farmakoterapii mogłoby "na chwilę" pomóc (zioła z pewnością nie spełnią oczekiwań), o tyle zachęcałbym do rozważania zajęcia się stresem w zdecydowanie szerszym rozumieniu. Podobnych stresujących sytuacji zapewne będzie miał Pan wiele w życiu i przyjrzenie się wspólnie z psychologiem, dlaczego nadmiernie reaguje Pan na stresogenne sytuacje oraz poznać strategie, dzięki którym skuteczniej nauczy Pan sobie z nimi radzić jest tym, co sugeruję rozważyć.
Szanowny Panie,
egzamin pozwalający na uzyskanie upragnionego dokumentu to z całą pewnością sytuacja wywołująca silne emocje. Wszystkie objawy, które Pan wymienia są charakterystyczną reakcją na stres (inaczej nazywany napięciem psychicznym) czyli psychologicznym stanem obciążenia systemu regulacji psychicznej powstającym w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla Pana celów, zadań czy wartości.
Stres towarzyszy nam przez całe życie i jest związany zarówno z niechcianym i trudnymi sytuacjami jak i z wydarzeniami pozytywnymi (jak ślub, pojawienie się nowego członka rodziny czy wyjazd na wakacje). Nie jesteśmy w stanie go unikać, ale możemy nauczyć się sobie adekwatnie z nim radzić, tak aby nie dezorganizował naszych działań a mobilizował i pomagał w realizacji celów. Obecność stresorów w życiu jest potrzebna organizmowi, jednakże długotrwały i przewlekły stres jest bardzo niezdrowy dla organizmu i może się przyczyniać do powstania chorób psychosomoamtycznych. Ma Pan 18 lat, jeszcze wiele sytuacji stresujących przed Panem dlatego zachęcałabym do kontaktu z psychologiem, który z pewnością może nauczyć się z nim radzić. Istnieje wiele technik i metod ułatwiających radzenie sobie ze stresem jak chociażby ćwiczenia oddechowe: Trening Relaksacji progresywnej Jacobsona czy Trening Autogenny Schultza, niektórym pomaga medytacja, wysiłek fizyczny czy praktykowanie uważności. Nie ma jednej uniwersalnej metody, dlatego warto poznać samego siebie i odnaleźć tą adekwatną. Preparaty czy zioła stanowią doraźne rozwiązanie, dlatego proponowałabym kontakt ze specjalistą i przepracowanie problemu.
Trzymam kciuki za zdany egzamin i serdecznie pozdrawiam,
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poradzić sobie z ciężkim stresem przed egzaminem na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Joanna Pluta
- Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Stres a dolegliwości żołądkowe – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak zmniejszyć podatność na stres? – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Stres przed egzaminem a bolesność brzucha – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Stres przed występami publicznymi – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami, stresem? – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym? – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Jak zmniejszyć stres przed egzaminem? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Jak poradzić sobieze stresem przed egzaminem na prawo jazdy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś