Stres przed egzaminem a bolesność brzucha

Odkąd mam wyznaczony termin egzaminu na prawo jazdy strasznie się stresuję, jestem roztrzęsiona i nie mogę przestać o tym myśleć, nie funkcjonuję normalnie.Mam trudności z zasypianiem, a jak już usnę to budzę się w nocy.Serce zaczyna szybko bić, ciężko mi się oddycha, boli mnie głowa i brzuch, zbiera mi się na wymioty.Próbowałam się tym nie przejmować lecz nie udaje mi się to.Brałam ziołowe suplementy na uspokojenie ale z marnym skutkiem.Do tego dochodzi stres związany ze szkołą.Co z tym zrobić?

Proponuję konsultacje z psychologiem. Podczas wizyty mogłaby pani nauczyć się najbardziej dopasowanych do pani metod radzenia sobie ze stresem. Proponuję także zastosować np. trening relaksacyjny Jacobsona (nagrania dostępne są w internecie), który pomoże pani uspokoić się i rozluźnić. Pozdrawiam

Objawy, o których Pani pisze mają podłoże psychosomatyczne i wskazują, że obecny poziom stresu, który Pani przeżywa jest zbyt wysoki, aby organizm był w stanie go wytrzymać. Proszę się zastanowić czego obecnie najbardziej się Pani obawia, która z wymienionych sytuacji jest najtrudniejsza i czy ktoś z bliski mógłby, w jakiś sposób, Panią wspierać w tych trudnych momentach. Ważne jest również to czy Pani pozwala sobie na tzw. "porażki" lub popełnianie błędów. Łatwiej pójść na egzamin, kiedy ma się w sobie przyzwolenie, że będę próbować ile się da, bo niezdany egzamin to nie koniec świata, tylko cel, który raz zdobywa się szybko innym razem potrzeba kilka podejść. Jeśli obserwuje Pani, że trudności w radzeniu sobie ze stresem nie dotyczą tylko obecnych wyzwań, to warto skorzystać z psychoterapii. Psychoterapia to inwestycja w siebie na przyszłość, ma Pani przed sobą jeszcze wiele egzaminów i nie warto, aby one tak Panią wykańczały. Powodzenia