Trudności z koncentracją, bóle brzucha i głowy podczas egzaminów

Mam poważny problem. Od czterech lat nie mogę przejść pierwszego roku studiów. Nigdy nie miałam problemu z nauką, ale na studiach są egzaminy testowe i w trakcie każdego egzaminu paraliżuje mnie, nie jestem w stanie myśleć, skoncentrować się, mam bóle brzucha i głowy (również przed egzaminem i po nim). Czy to jakaś choroba (gdzieś czytałam o testofobii) i jak mogę ją leczyć? Czy można uzyskać jakieś zaświadczenie o tej chorobie, by móc ubiegać się o zdawanie egzaminów w innej formie?

Polecam udać się na kilka spotkań z psychologiem poznawczo-behawioralnym - na spotkaniach tych pozna pani metody radzenia sobie z lękiem i pojawiającym się stresem. Również osobiste spotkanie jest niezbędne aby postawić trafna diagnozę czym ten problem jest spowodowany. Pozdrawiam

Dzień dobry,
Opisany przez Panią problem rozumiem jako wewnętrzne blokady, które hamują Panią przed osiąganiem wyznaczonych sobie celów. Skoro stres jest tak mocno związany z tym etapem edukacji, jakim są studia, należałoby się przyglądnąć, co dokładnie studia te dla Pani oznaczają. Istotne na przykład jest to, czym podyktowany był wybór studiów – czy był sugerowany przez bliskich czy był pod wpływem impulsu etc. Innymi słowy, warto zgłębić wewnętrzną motywację do studiowania, co może być łatwiejsze przy pomocy terapeuty. Pomysł zaświadczenia jest zapewne kuszący i ułatwiłby Pani kontynuowanie edukacji, natomiast nie stanowi rozwiązania problemu. Stres jest nieodzownym elementem egzaminów, natomiast Pani pozom stresu jest znaczący i utrudniający życie, warto się tym zająć.
Pozdrawiam,
Aneta Fudała