Jak opanować silny stres podczas egzaminu na prawo jazdy?

Witam,prosze mi pomóc.Nie wiem jak to zdiagnozować,ale mam taki problem,zdaję na prawo jazdy,wszystkie idzie ok,instruktorzy mówią,że nie potrzeba brać dodatkowyćh lekcji,jednak jak wsiądę do samochodu egzaminacyjnego jestem inną osobą,nie wiem,co robię,blokuję się wewnętrznie i nie panuje nad tym,nie umiem nad tym zapanować.Jak sobie pomóc i jak się odblokować?Proszę o zdiagnozowanie.Z poważaniem Beata.

Nie pokuszę się o diagnozę bo to raczej zdrowa reakcja :) Badania pokazują, że stres raczej nie wpływa silnie negatywnie na wyniki egzaminów tzn. jeśli ktoś umie to zda tak czy inaczej. Stres działa negatywnie tylko wtedy jeśli nasze umiejętności sprawdzane na egzaminie są nieugruntowane dlatego być może rada, którą Pani usłyszała jest dobra.

Pani Beato, myślę, że diagnoza jest tutaj niekonieczna, ponieważ Pani reakcja jest w dużej mierze reakcja zdrową. Stres w takiej sytuacji jest naturalny do pewnego stopnia. Z tego, co Pani pisze, stres zaczyna lekko wykraczać poza zdrowe i sprzyjające Pani granice. Kilka wizyt u dobrego specjalisty z pewnością pomoże Pani przeinterpretować sytuację egzaminu, silne emocje i myśli z nim związane, w taki sposób, aby nie uniemożliwiały one Pani jego zdania. Zachęcam też do praktykowania ćwiczeń z uważności (mindfulness).