Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak radzić sobie ze stresem?

Witam Panią,
Jeżeli techniki relaksacyjne powodują, że czuje się Pani lepiej, to na pewno warto je stosować. W leczeniu stresu pourazowego skuteczną metodą jest psychoterapia, szczególnie w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Bukowska

0

Relaksacja i wszelkie techniki odprężające są dobre, bo przynoszą ulgę i zmniejszenie napięcia. Ale nie niwelują problemu, który w wypadku stresu pourazowego jest stresem głęboko zakorzenionym i wymaga terapii. Generalnie bardzo trudno jest się pozbyć PTSD "na własną rękę" - proszę rozpocząć psychoterapię. Pozdrawiam.


ps. skąd w ogóle diagnoza stresu pourazowego? Czy też dokonała jej Pani sama?

0

Witam Panią. Nawet jeśli odnajduje Pani w swoich doświadczeniach sytuację o charakterze traumatycznym to i tak potrzebny jest specjalista, który potwierdzi związek między tą sytuacją a obecnymi objawami. Następnie niezbędna jest pomoc specjalisty w procesie leczenia. Bardzo dużo mówi się o podejściu poznawczo-behawioralnym w leczeniu objawów stresu pourazowego. Jak jednak podkreślają jego przedstawiciele siłę objawów PTSD (zespołu stresu pourazowego) można redukować. Trudno mówić o ich zlikwidowaniu. Dostępną na rynku polskim metodą jest Somatic Experiencing (psychofizjologiczna metoda leczenia objawów traumy). Więcej na jej temat znajdzie Pani pod tym adresem http://www.interp.pl/somatic-experiencing/ Niestety same techniki relaksacyjne nie są skuteczne w leczeniu stresu pourazowego. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii traumy.
0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
64 poziom zaufania

Witam,
metodami, które mają dużą skuteczność w pracy z PTSD są techniki poznawcze i behawioralne (np. desensytyzacja) czy techniki EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Metoda ta odznacza się dużą skutecznością, przede wszystkim w zmniejszeniu lęku i unikania sytuacji, miejsc oraz osób. Dobre efekty wspierające terapię przynosi również relaksacja. Takie formy łagodzenia napięcia jak: wizualizacja, medytacja, wysiłek fizyczny mogą z powodzeniem poprawić kondycję psychiczną.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy