Jak radzić sobie z nadmiernym stresem?

Witam.Chciałbym opisać swój problem. Mianowicie wszystkim się przejmuje,ogromnie się stresuje. Podam przykład.Wczoraj w pracy cos się zepsuło, nie zależnie ode mnie. Ale teraz gdy jestem w domu ,stres zżera mnie od środka, nie mogę często normalnie funkcjonować. Proboje sobie z tym radzić, lecz nie daje rady. Już myślałem żeby zmienić prace ale to nie rozwiąże mojego problemu bo w kolejnej tez będę się wszystkim przejmować.Opisuje tutaj przykład pracy ale w życiu codziennym tez ten problem mam.

Witam Pana,
zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma pomocy.
Stres to reakcja organizmu, która pojawia się w momencie, kiedy nasza umiejętność obrony nie jest adekwatna do sytuacji z jaką musimy się uporać. Jeśli zinterpretujemy sytuację jako zagrożenie - automatycznie organizm mobilizuje się do działania, taki stan permanentny prowadzi do wyczerpania psycho - fizycznego, następują dysfunkcje w obszarze psychoneuroimmunologicznym, jest znaczny spadek odporności i wzrost predyspozycji do zachorowania czyli stan mobilizacji sił organizmu będący reakcją na negatywne bodźce fizyczne i psychiczne, mogący doprowadzić do zaburzeń czynnościowych. Stres pojawia się, gdy zdarzenie postrzegane przez nas jako zagrażające przekracza nasze możliwości poradzenia sobie z nim. Kojarzymy go z ujemnym przeciążeniem, wywołanym sytuacją trudną, konfliktową, chorobą, przykrym przeżyciem, zmartwieniem. Sytuacja stresowa, stresorem może być czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny, np. problemy w aspekcie zawodowym lub reakcje organizmu czyli skupianie uwagi na sobie, które powodują napięcie psychiczne, napięcie mięśni, podwyższone ciśnienie, przyspieszone bicie serca. Symptomy takie występują w chwili gdy pojawia się zagrożenie, z którym musimy sobie poradzić..
Techniki relaksacyjne, z których korzysta się w walce z silnym napięciem są skutecznymi sposobami przeciwdziałania psychosomatycznym skutkom stresu. Mają one na celu wprowadzenie organizmu w stan odprężenia, wyciszenie nadmiernej aktywności wegetatywnego układu nerwowego, zmniejszenie napięcia mięśniowego. Relaks jest skutecznym sposobem obniżania napięcia lękowego i symptomów choroby somatycznej. W konsekwencji osłabia dolegliwości bólowe chorego. W czasie kilkunastominutowego relaksu z pomocą różnych technik (joga, medytacja, trening autogenny itp.) w organizmie człowieka pojawiają się takie pozytywne reakcje, jak: zmniejszenie zużycia tlenu, rozluźnienie różnych grup mięśni, zmniejszenie liczby uderzeń serca na minutę; zwolnienie rytmu oddychania. Zachowanie prozdrowotne jest elementem optymalnej jakości życia, równowaga pomiędzy pracą, a życiem osobistym oraz odpowiednia dieta, która pozwoli utrzymać organizm w dobrej formie.
Wzory myślowe (przekonania) odnośnie siebie, innych i otaczającej rzeczywistości jeśli są pozytywne, to stany emocjonalne też są pozytywne - to ułatwia funkcjonowanie w życiu codziennym.
Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.
Pozdrawiam serdecznie

Mam pytania do Pana.
Co Pan robi, gdy się Pan stresuje ?
Jak wygląda to, że "nie mogę często normalnie funkcjonować"?
Od kiedy tak się Pan czuje?
Czy było może jakieś wydarzenie, od którego to ogromne stresowanie się zaczęło?
Jakie sposoby radzenia sobie ze stresem stosował Pan do tej pory ?

Badacze stresu opisują stres jako reakcję organizmu na określone zdarzenia, sytuacje.
Stres zależy od naszej interpretacji sytuacji. Z tego, co rozumiem, Pan odbiera wydarzenia jako zagrażające, co jest dla Pana powodem cierpienia i bardzo przeszkadza w życiu.

Stres jest zależny od osoby, a nie od sytuacji.
Oznacza to, że dla jednej osoby coś będzie stresem, a dla innej nie.
Zmiana pracy tak, jak Pan sam zauważa nie rozwiąże problemu, ponieważ z tego, co zrozumiałam, to nie praca jest problemem.
Pan opisuje swoją nadmiernie stresową reakcję na określone sytuacje.

Mówi Pan o problemach z normalnym funkcjonowaniem, co wskazuje na konieczność konsultacji z psychologiem.
Do tego czasu może Pan spróbować rozmaitych sposobów relaksacji. Dla każdego jest to coś innego. Zachęcam do wypróbowania relaksu poprzez: ćwiczenia oddechowe, ruch, słuchanie muzyki relaksacyjnej.
Na rynku są obecnie dostępne świetne aplikacje do ćwiczeń oddechowych, zachęcam do poszukania.

Długotrwały, nadmierny stres może być przyczyną różnych chorób, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o siebie na tym polu.

Pozdrawiam i życzę odwagi w poprawianiu komfortu swojego życia.

Witam Pana,
Przy tak niskiej samoocenie jest bardzo trudno dać sobie radę. Można czytać inspirujące książki np. "Potęga podświadomości" Joseph Murphy, "Obudź w sobie olbrzyma" Anthony Robbins lub inne lub zgłosić się do terapeuty i poprosić o pomoc - to zawsze skutkuje. Nie warto tracić czasu i stwarzanie mentalnych trudności, warto zająć się sportem, rozrywką lub każdą inną dziedziną, która będzie nas odciągać od powtarzania negatywnych sytuacji związanych z naszą samooceną.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl