Czy stres ma wpływ na funkcjonowanie człowieka?

Witam. Mam kilka pytań na temat stresu. Podobno ma on bardzo duży wpływ na funkcjonowanie człowieka. Czy to prawda? Na jakich płaszczyznach najbardziej można odczuć skutki stresu? Podobno przyczynia się do powstawania raka. Czy więc może nastąpić odwrotna sytuacja? Że przestając się stresować, tak jakby zabijamy raka? Czy jest taka możliwość, żeby dzięki dobremu myśleniu wyzdrowieć z tak ciężkiej choroby jaką jest rak? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Dziękuję za to pytanie.
Owszem, stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Może oddziaływać na wielu płaszczyznach, powodując szereg objawów, z pośród których wymienić można między innymi na przykład: zaburzenia snu, trudności z pamięcią i koncentracją, wahania wagi, objawy skórne (np. łuszczyca, plamienia, czerwienienie się, nadmierne pocenie się), wypadanie włosów, bóle żołądka, wymioty, trudności ze strony układu pokarmowego. Ma także wpływ na ciśnienie krwi oraz gospodarkę hormonalną.
Odpowiedź na Pana drugie pytanie - czy przestając się stresować można wyzdrowieć z ciężkiej choroby - jest bardziej skomplikowana. Bez wątpienia komponenta psychiczna w leczeniu poważnych chorób jest bardzo istotna i może mieć wpływ na efekt leczenia. Zdecydowanie lepsza kondycja psychiczna powoduje większą motywację do wytrwania w leczeniu oraz lepsze znoszenie trudów kuracji. Warto więc w przypadku wystąpienia choroby zadbać o swój dobrostan psychiczny, gdyż wraz z odpowiednią farmakoterapią da to najlepsze szanse na pokonanie choroby.

Witam,

stres to reakcja organizmu, która pojawia się w momencie, kiedy nasza umiejętność obrony nie jest adekwatna do sytuacji z jaką musimy się uporać. Jeśli zinterpretujemy sytuację jako zagrożenie - automatycznie organizm mobilizuje się do działania, taki stan permanentny prowadzi do wyczerpania psycho - fizycznego, następują dysfunkcje w obszarze psychoneuroimmunologicznym, jest znaczny spadek odporności i wzrost predyspozycji do zachorowania czyli stan mobilizacji sił organizmu będący reakcją na negatywne bodźce fizyczne i psychiczne, mogący doprowadzić do zaburzeń czynnościowych. Stres pojawia się, gdy zdarzenie postrzegane przez nas jako zagrażające przekracza nasze możliwości poradzenia sobie z nim. Kojarzymy go z ujemnym przeciążeniem, wywołanym sytuacją trudną, konfliktową, chorobą, przykrym przeżyciem, zmartwieniem. Sytuacja stresowa, stresorem może być czynnik zewnętrzny lub wewnętrzny, np. problemy w aspekcie zawodowym lub reakcje organizmu czyli skupianie uwagi na sobie, które powodują napięcie psychiczne, napięcie mięśni, podwyższone ciśnienie, przyspieszone bicie serca. Symptomy takie występują w chwili gdy pojawia się zagrożenie, z którym musimy sobie poradzić..
Techniki relaksacyjne, z których korzysta się w walce z silnym napięciem są skutecznymi sposobami przeciwdziałania psychosomatycznym skutkom stresu. Mają one na celu wprowadzenie organizmu w stan odprężenia, wyciszenie nadmiernej aktywności wegetatywnego układu nerwowego, zmniejszenie napięcia mięśniowego. Relaks jest skutecznym sposobem obniżania napięcia lękowego i symptomów choroby somatycznej. W konsekwencji osłabia dolegliwości bólowe chorego. W czasie kilkunastominutowego relaksu z pomocą różnych technik (joga, medytacja, trening autogenny itp.) w organizmie człowieka pojawiają się takie pozytywne reakcje, jak: zmniejszenie zużycia tlenu, rozluźnienie różnych grup mięśni, zmniejszenie liczby uderzeń serca na minutę; zwolnienie rytmu oddychania. Zachowanie prozdrowotne jest elementem optymalnej jakości życia, równowaga pomiędzy pracą, a życiem osobistym oraz odpowiednia dieta, która pozwoli utrzymać organizm w dobrej formie.
Wzory myślowe (przekonania) odnośnie siebie, innych i otaczającej rzeczywistości jeśli są pozytywne, to stany emocjonalne też są pozytywne - to ułatwia funkcjonowanie w życiu codziennym.

Pozdrawiam serdecznie