Jak mam skutecznie radzić sobie ze stresem?

Dzień dobry, Mam pytanie, które strasznie mnie niepokoi. Mam 23 lata, otóż odkąd pamiętam stresowałem się wieloma sprawami, lecz nigdy nie był to długotrwały stres tylko taki krótki - stresowałem się ale potem wszystko wracało do normy. Od 8 miesięcy dzień w dzień nurtuje mnie pewien problem, jest to sytuacja o której nie mogę zapomnieć i która cały czas siedzi w mojej głowie. Najgorsze jest to że nic nie mogę zrobić żeby się nie stresować tym, nie mogę się skupić na czymś innym, nawet gdy pracuje to i tak te myśli nie są w stanie mnie zostawić w spokoju. Na przełomie tych 8 miesięcy nic mnie nie cieszyło, nie potrafię się na niczym skupić, cały czas zadręczają mnie myśli, zmienił się mój charakter. ucierpiałem też na tym wizualnie, mam co jakiś czas bardzo mocne bóle głowy (nigdy wcześniej ich nie miałem), zrobiły mi się strasznie duże zakola (czy to normalne że w 8 miesięcy aż taż strasznie pogorszył się stan moich włosów?- Nigdy nie miałem gęstych włosów, ale nie narzekałem a teraz strasznie to wygląda. Więc chciałbym zapytać Co mam zrobić żeby aż tak nie stresować się, czy są na to jakieś leki lub ćwiczenia? Czy jeśli w końcu ten stres zniknie to moje włosy wrócą do dawnej formy? albo czy może znajdę jakieś leki, maści, tabletki na tę sytuację?

Witam Pana,

czynniki stresogenne towarzyszą nam każdego dnia, jest to reakcja organizmu - napięcie psychiczne spowodowane przystosowaniem się do określonej sytuacji, adaptacja pomiędzy możliwościami człowieka, a wymogami, inaczej mówiąc stres jest zakłóceniem homeostazy organizmu, czyli taką reakcją awersyjną, dużą rolę odgrywają czynniki temperamentalne, np. reaktywność emocjonalna - wysoka podatność na bodźce wywołujące emocje; wysoka wrażliwość i niska odporność. Stres oksydacyjny ma wpływ na wypadanie włosów. Wskazany jest zdrowy styl życia; dieta, relaksacja, aktywność fizyczna. Z opisu wynika, że; "...nie mogę się skupić na czymś innym, nawet gdy pracuje to i tak te myśli nie są w stanie mnie zostawić w spokoju. Na przełomie tych 8 miesięcy nic mnie nie cieszyło, nie potrafię się na niczym skupić, cały czas zadręczają mnie myśli, zmienił się mój charakter...", w związku z tym zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna oraz konsultacja psychiatryczna, ponieważ deficyt koncentracji i uwagi, myśli rezygnacyjne oraz obniżony nastrój mogą być spowodowane zaburzeniami depresyjnymi.

z wyrazami szacunku, Bożena Waluś