Witam.
Matura może być źródłem silnego stresu. Opisane przez Panią objawy wymagają dalszego wyjaśnienia.
Czy są chwilę wolne od tych odczuć?
Co oznacza dla Pani stwierdzenie, że trudno jest się skupić na otaczającym świecie?
Co oznacza to napięcie w mózgu?
Te i wiele innych pytań na pewno zadałby specjalista, do którego warto udać się na konsultację.
Na razie proponuję spróbować technik relaksacyjnych. Spokojnego oddychania na 4 czyli liczymi w myślach do 4 i podczas tego wdychamy powietrze następnie wydychamy w tym samym rytmie. Czy jest coś co Pani sprawia przyjemność?
Spacer, ćwiczenia, taniec itp. Nawet przed maturą warto trochę odpocząć i zrobić coś dla siebie i dla własnego relaksu. Jeśli zajęcie się sobą samą i przerwy w nauce nie pomogą koniecznie trzeba się zobaczyć w lekarzem.
Szanowna Pani, stres przedmaturalny to bardzo częste zjawisko. Oczywiście każdy przeżywa go inaczej i z inną intensywnością. Najwyraźniej Pani glówne objawy tych zmartwień koncentrują się napięciu mięśniowym okolic twarzy. To indywidualna specyfika. Ważny jest chyba z punktu widzenia radzenia sobie z tym stresem odpowiedzenie na 2 pytania:
1. Co sie stanie jeśli pójdzie mi źle, gorzej niż oczekuję? (no bo to chyba jest ten czarny scenariusz, którego się Pani obawia; choć mogę się tutaj mylić) - czy aby na pewno świat się skończy, czy po prostu pójdzie mi gorzej, co wcale nie znaczy, że źle. Matura jest czymś co da się poprawić. Gorszy wynik nie świadczy przecież o życiowym niepowodzenia,a raczej o potknięciu, do którego każdy człowiek ma prawo.
2. Jak sobie z tym radzić? Częściowo zawiera się to w punkcie 1, gdyż "odczarownie" czarnego scenariusza samo w sobie może spowodować zmniejszenie lęku, strachu, napięcia. Reakcje mięśni twarzy są z dużym prawdopodobieństwem konsekwencją tego napięcia. Doraźnie można się zgłosić do lekarza, po delikatne leki uspokajające, albo stosować techniki relaksacyjne (tut. Trening autogenny Schultza, Relaksacja Jacobsona, Relaksacja Osta, do poczytania w internecie), fundować sobie codzienne frajdy, odwracać uwagę, itp.
Kwestia bardziej długoterminowego radzenia sobie znapięciem i stresem wymaga zgłębienia psychologicznego profilu Pani osobowości i dostsowoania metod pracy do niego.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie ze stresem i atakami paniki? – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Jakie są metody radzenia sobie ze stresem? – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Jak radzić sobie z dużą podatnością na stres? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak sobie radzić ze stresem i napięciem? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Czy napięte mieśnie w wyniku długotrwałego stresu mogą doprowadzić do drżenia mięśni? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Stres a problemy ze snem – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym? – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Stres przed maturami ustnymi – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak zmniejszyć podatność na stres? – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Jak radzić sobie z nadmiernym stresem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś