Jak sobie radzić ze stresem i napięciem?

Witam co robić aby stres poszedł sobie gdzieś daleko by się nie przerodził w przewlekły stres, jak sobie radzić z napięciem w głowie

Dzień dobry,
Niestety stres jest wpisany w ludzką egzystencję i nie da się go całkiem wyeliminować. Zastanawia mnie to, co Pana stresuje bo stres może mieć różne przyczyny i różny charakter. Polecam następujące formy rozładowania napięcia: uprawianie sportu, ruch na świeżym powietrzu, muzykę i treningi relaksacyjne (np. Jacobsona, Schultza), zadbanie o drobne przyjemności każdego dnia i trochę czasu wolnego na wypoczynek, odstresowujące hobby, taniec, rysowanie/malowanie, pisanie wierszy/pamiętnika itp. Warto mieć także wsparcie otoczenia i korzystać z możliwości rozmowy z drugą osobą, gdyż rozmowa ma moc oczyszczającą z napięcia i negatywnych emocji. Polecam Panu także oparty na technikach medytacyjnych trening uważności opisany np. w "Mindfulness. Trening uważnośći" Mark Williams, Danny Penman, Wyd. Samo Sedno. Jeśli nie radzi Pan sobie kompletnie ze stresem i sytuacja tego wymaga zawsze może Pan skorzystać z pomocy i wsparcia psychologa psychoterapeuty. Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest dla Pana satysfakcjonująca i że nauczy się Pan lepiej radzić sobie ze stresem.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Witam,

stres rozumiemy - jako czynnik, który wpływa na adaptację możliwości człowieka, w określonej sytuacji, skutkiem jest brak równowagi psychicznej i fizycznej, stresorem czyli bodźcem awersyjnym dla każdego człowieka jest coś innego, co powoduje napięcie w ciele? Proszę się zastanowić, zapisać, w ciągu dnia pojawiają się różne sytuacje - tysiące sytuacji, które modelują nasze samopoczucie. W celu zwalczania stresu dobrze byłoby przyjrzeć się własnym negatywnym schematom myślowym, praca polega na zapisywaniu ich i odróżnieniu od racjonalnych myśli. Niepokój powoduje napięcie mięśni, emocje czujemy w ciele, w takim przypadku skuteczna jest relaksacja ciała (sport; spacer, jogging, pływanie jazda na rowerze, etc.) oraz relaksacja psychiki = medytacje. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą, a relaksem, zalecany jest zdrowy styl życia, odpowiednia dieta.
Zachęcam do poczytania; https://polki.pl/zdrowie/psychologia,jak-pokonac-stres,10359075,artykul.html
Pozdrawiam serdecznie