O rozpoznaniu decydują objawy codzienne choroby, obecnie nie ma takich badań laboratoryjnych, które same w sobie stwierdzają "nerwicę".
Witam,
organizm każdego człowieka zbudowany jest z układu współczulnego i przywspółczulnego. Przywspółczulny odpowiada za hamowanie, czyli relaks , sen. Układ współczulny za pobudzenie, mobilizuje organizm do działania, w momencie zagrożenia, czyli jeśli osoba oceni sytuację jako zagrażającą automatycznie aktywuje się układ współczulny - w takich sytuacjach czujemy emocje, takie jak; strach i złość, nadnercza produkują, w dużej ilości katecholaminy (adrenalinę i noradrenalinę) i kortyzol (hormon stresu). Kiedy ocenimy sytuację jako bezpieczną, wtedy czujemy ulgę i pracę w dalszym ciągu przejmuje układ przywspółczulny (stan spokoju).
Poziom kortyzolu może Pan zbadać, jeśli organizm jest permanentnie pod wpływem stresu, wartości będą wysokie i to już jest stan chorobowy.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W zaburzeniach lękowych zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Poradnia Zdrowia Psychicznego, dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o serce, czy inne narządy. Lekarz psychiatra, tak, jak każdy inny lekarz, jest specjalistą najlepszym z farmakoterapii w obszarze psychiatrii, psychoterapeuta CBT to osoba, która leczy zaburzenia o podłożu psychicznym - stosując określone techniki, które mają podobny rezultat jak farmakoterapia, udokumentowany licznymi badaniami. Psycholog może prowadzić poradnictwo psychologiczne i diagnostykę.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy wegetatywnej mogą pojawić się skoki ciśnienia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to nerwica czy problemy neurologiczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy poniższe objawy mogą wynikać z nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak najskuteczniej wyleczyć nerwicę serca? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy częstoskurcz nadkomorowy bardzo krótki może powstać przy nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak się diagnozuje nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to mogą być objawy nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwica ma związek z arytmią? – odpowiada Mgr Bożena Waluś