Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Dzień dobry,
Następstwem stresu jest szereg zmian i nieprawidłowości w organizmie człowieka. Jednym z charakterystycznych objawów stresu jest napięcie mięśniowe, również dotyczące zwieraczy. W kontekście wydalania moczu, stres najczęściej powoduje trudności w wydalaniu, ból przy oddawaniu moczu, a także bolesne zapalenia dróg moczowych. Zatem, uciekający mocz nie jest charakterystycznym objawem, reakcją na stres.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy organizm narażony jest na silną sytuację stresową, związaną z zagrożeniem życia – organizm mobilizując się do sytuacji „walki lub ucieczki” pozbywa się zbędnego balastu, jakim stają się treść jelit i pęcherza moczowego. Jest to jednak reakcja ekstremalna i pojawiająca się w konkretnej sytuacji.
Należy pamiętać, że zmiany w organizmie powodowane przez stres mają charakter indywidualny i mogą objawiać się różnie u różnych osób.
Żeby określić czy Pani objaw jest wynikiem reakcji emocjonalnej (niekoniecznie stresowej), potrzebne jest zebranie szczegółowego wywiadu psychologicznego.

Uciekający mocz może być również objawem innej, niezwiązanej z drogami moczowymi, choroby – aby to stwierdzić, konieczna jest dalsza diagnostyka, na którą może skierować np. lekarz urolog.

Pozdrawiam,
Kaja Kowalczyk
psycholog, trener rozwoju osobistego

Gabinet Psychologii Zdrowia
i Rozwoju Osobistego GROW

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty