Jak radzić sobie ze stresem związanym z kursem na prawo jazdy?

Witam. Rozpoczęłam kurs na prawo jazdy mam za sobą 6 godzin ale na samą myśl o następnych chodzę w nerwach stres mnie zjada, wyłączam się na lekcjach momentami przez stres i nerwy(nauczyciela mam bardzo w porządku anioł po prostu) tylko nie wiem jak radzić sobie ze stresem proszę o pomoc.

Dzień dobry!

Co jest dla Pani źródłem, powodem tego stresu?
Co stresuje, martwi Panią w jeździe samochodem?
Czy podobny stres/ niepokój/ lęk zdarzało się/ zdarza się Pani odczuwać także w innych sytuacjach?

Pozdrawiam!

Witam Panią. Moim zdaniem najważniejsze jest teraz zlokalizowanie źródła Pani stresu. To ważne, żeby wiedzieć: czy źródłem stresu jest opanowywanie nowej umiejętności? Czy źródłem stresu może być przeżyty wypadek samochodowy? Czy źródłem stresu jest oczekiwanie otoczenia, że ma Pani zdać egzamin za pierwszym razem? Może się Pani również obawiać, że ulegnie Pani wypadkowi lub spowoduje Pani wypadek. To co wymieniam to nie jest jeszcze skończona lista możliwych źródeł Pani stresu. Rozpoznanie tego właściwego może wymagać bezpośredniego kontaktu psychologicznego. Po zidentyfikowaniu Pani źródła stresu możliwe będzie dostosowanie odpowiednich sposobów zaradczych. Gorąco Panią zachęcam do takiego spotkania z psychologiem. Tymczasem polecam Pani proste ćwiczenie oddechowe. Rozpoznając narastające napięcie proszę nie czekać na jego duże natężenie tylko wziąć "normalny" wdech i spróbować go swoją świadomością skierować do tego miejsca w ciele, gdzie wyczuwa Pani napięcie. Następnie proszę fazę wydychania powietrza wydłużyć koncentrując się na tych miejscach Pani organizmu gdzie tego napięcia jest najmniej. Proszę to powtórzyć kilkakrotnie. Mam nadzieję, że będzie to doraźnie pomocne. Pozdrawiam Panią.

Nie każdy człowiek musi posiadać prawo jazdy, do szczęścia to na pewno nie jest potrzebne. Robienie prawa jazdy jest to coś nowego w naszym życiu. A przeważnie w nowych i nieznanych sytuacjach się stresujemy ponieważ kształtujemy nowe umiejętności. Wstydzimy się też często, że ta nauka idzie nam opornie. I to prawdopodobnie wywołuje największy stres. Proszę więc pomyśleć, że uczenie się nowych czynności trwa, potrzeba na to dużo więcej czasu niż 6 godzin. Proszę się nastawić, że trenowanie nowych umiejętności przyjdzie Pani z łatwością, będzie lżej, ale i tak trzeba będzie przejeździć więcej godzin z instruktorem.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl