Czy możliwe, że tyję przez stres i jak temu zaradzić?

Od dziecka zawsze odczuwam jakiś lęk. Martwię się o wszystko. Nawet jak jest dobrze to i tak czuję niepokój, że może być gorzej, coś złego się stanie. Na domiar złego pomimo tego, że odżywiam się zdrowo, a nawet jem mniej niż dotychczas i uprawiam sport kilka razy w tygodniu przez ostanie dwa lata przytyłam ok 10kg. Najgorzej wygląda brzuch i ramiona, pomimo tego, że jeśli dawnej tyłam to raczej w udach i biodrach, a góra ciała była szczupła. Czy możliwe, że tyję przez stres i jak temu zaradzić?

Witam,

Jeśli uprawia Pani sport regularnie, je Pani mniej niż dotychczas i jest taki wysoki wzrost wagi, to przyczyna jest bardzie biologiczna. Gdyby Pani kompulsyjnie rozładowywała napięcie związane ze stresem, to jadłaby Pani o wiele więcej, często słodyczami rozładowuje się napięcie.
Ogromny Brzuch i ramiona u kobiet spowodowane są wysokim poziomem estrogenów, które spójne są z nadwagą. Jeśli chciałaby Pani wpłynąć na swoje zdrowie i wygląd, w takim przypadku zalecałabym dietę warzywno - owocową Dr Ewy Dąbrowskiej, w celu oczyszczenia organizmu i pozbycia się nadmiaru estrogenów, efektem ubocznym tej diety jest utrata wagi, ma bardzo duże właściwości lecznicze, wystarczyłyby 2 tygodnie radykalnej diety, na zmianę mikroflory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, chodzi o jelita, która ma wpływ na utrzymywanie się wagi i dyskomfortu z tym związanego. powoduje wiele innych chorób. Polecałabym Pani lekturę: Historia wewnętrzna: Jelita, najbardziej fascynujący organ naszego ciała. Giulia Enders, uzyska Pani odpowiedź na pytanie: Dlaczego zmagamy się z nad- lub niedowagą?

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
Jeśli odczuwa Pani nieustannie lęk, to i ciało może być napięte. Przybieranie na wadze może wiązać się z np. "zajadaniem negatywnych emocji", wówczas człowiek ma ochotę na słodkie lub słone produkty, które podjada w trakcie dnia. Jednak jeśli Pani mimo zdrowego stylu życia (zdrowe odżywianie, ruch) przybiera na wadze, to przede wszystkim zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem internistą, który zleci podstawowe badania i wykluczy przyczyny somatyczne tycia.
Po wykluczeniu niedoborów, schorzeń czy innych medycznych dolegliwości, gdyby Pani jednak dalej przybierała na wadze i zauważyła w swoim zachowaniu "zajadanie stresu", to zachęcam do skorzystania z usług psychoterapeuty.
Pozdrawiam.