Stres a obniżona odporność

Witam. Czy możliwe jest że ktoś przechodził przez dwuletni stres potem jeszcze przez 13 lat miał obniżoną odporność ( częste infekcje co miesiąc dwa) i nie zachorował na raka? I czy jest możliwe ze dalej nie zachoruje?

Witam Pana. Przede wszystkim dużo lęku jest w Pańskim pytaniu.
Może być tak, że silny stres obniżył odporność na lata. Dzieje się tak jednak raczej u osób, które na stres reagują ciałem i objawami somatycznymi. Można bowiem wyobrazić sobie kogoś, kto w podobnej sytuacji nie zaobserwuje u siebie zmian w odporności.
Oczywiście, że obniżona odporność nie musi przejść zawsze w chorobę nowotworową.
Warto jednak przyjrzeć się sobie i reakcjom swojego organizmu. Moim zdaniem warto popracować również nad tym, by emocji doświadczać i je rozumieć, próbując uwolnić ciało od przykrych dolegliwości. Często okazją do tego jest podjęcie psychoterapii. Zachęcam więc Pana przynajmniej do konsultacji u doświadczonego psychoterapeuty.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl