Witam!
Na początek chcę powiedzieć, że serdecznie Pani współczuję trudności, o których Pani pisze. Depresja, lęk napadowy, inaczej paniczny, fobie społeczne to zespół dolegliwości przysparzających wiele cierpienia. Dlatego też cieszę się, że jest Pani w trakcie leczenia, że znalazła Pani w sobie siłę i odwagę, by je podjąć.
Jeśli chodzi o lek Remirta ORO jest on stosowany zazwyczaj w leczeniu depresji o osób dorosłych. Nie wiem, od jak dawna przyjmuje Pani ten lek, natomiast nadmienię, iż jego działanie jest widoczne dopiero po 1-2 tygodniach kuracji. W razie braku poprawy w ciągu 2-4 tygodni należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Jeśli chodzi o Spamilan, to substancją czynną zawartą w tym leku jest buspiron. Jest to organiczny związek chemiczny, który ma działanie przeciwlękowe (anksjolityczne). Jest stosowany m.in. w celu łagodzenia objawów lęku towarzyszących depresji.
Nie jestem w stanie stwierdzić, jaka była motywacja lekarza, który przepisywał Spamilan, być może wobec faktu, że pierwsza substancja – mirtazapina (zawarta w Remircie ORO) ma za zadanie leczyć depresję, drugi został dołączony, by opanować towarzyszące jej lęki. Fakt, iż nie miała ich Pani od długiego czasu niestety nie oznacza całkowitego wyleczenia. Farmakoterapia przy opisywanych zaburzeniach działa jedynie objawowo, sprawiając, że lęki i inne przypadłości stają się lżejsze do zniesienia.
Czy leczeniu farmakologicznemu, o którym Pani mówi towarzyszy również psychoterapia? Aby skutecznie pozbyć się zaburzeń, o których rozmawiamy, potrzebne jest odnalezienie przyczyny leżącej u źródła tych problemów. Następnie praca nad własnymi wspomnieniami, sposobem myślenia, odbioru rzeczywistości i innych ludzi, siebie, schematami reagowania i przeżywania różnych sytuacji w życiu. Jeśli nie podjęła Pani jeszcze procesu psychoterapeutycznego, gorąco do tego zachęcam. W ten sposób będzie mogła Pani uczynić swoje życie o wiele spokojniejszym i radośniejszym.
Pozdrawiam i życzę opanowania wszystkich trudności.
Zachęcam również do lektury artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/fobie
• https://portal.abczdrowie.pl/lekarstwo-na-fobie-spoleczna
• https://portal.abczdrowie.pl/jak-calkowicie-wyleczyc-depresje
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Fobie społeczne i ostry lęk – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Buspiron a leczenie stanów lękowych – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Jak powinna być stosowana Olanzapina? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Lęki i fobie u nastolatka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy ta dawka leku zaburza koncentrację? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten lek pomoże leczyć nerwicę lękową? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę stosować Validol przy napadzie lęku? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Napady lęku po wyjściu z domu – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy przy zaburzeniach snu mogę stosować Alprazolam? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć te napady lęku? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz