Jak leczyć te fobie i napady lęku?

Od ponad 4 lat leczę się na depresję, bezsenność, lęk napadowy i fobię społeczną. Lęk napadowy został prawdopodobnie całkowicie wyleczony (już kilka miesięcy temu), a lęk społeczny uległ znacznemu zmniejszeniu. Jednak nic już nie cieszy mnie tak jak kiedyś, niektóre zajęcia, które kiedyś były przyjemnie stały się wręcz męczące, mam znacznie mniejszą chęć do działania, na wielu rzeczach przestało mi zależeć lub zależy mi mniej (taki stan zaczął się ok. rok temu). Psychiatra zmieniła mi betesdę na dutilox, ale te objawy się tylko nasiliły. Potem miałam zamiast dutiloxu przepisany mobemid, po którym objawy nie uległy złagodzeniu i dodatkowo miałam trudności w zasypianiu. Aktualnie biorę tylko remirtę, która pomaga mi w zasypianiu. Ostatnio psychiatra przepisała mi dodatkowo spamilan, ale w ulotce pisze, że jest on tylko przeciwlękowy, a to obecnie nie lęk mi głównie przeszkadza. Nie wiem czy w takim razie ten lek mógł zostać mi przepisany na objawy, o których pisałam wcześniej.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na początek chcę powiedzieć, że serdecznie Pani współczuję trudności, o których Pani pisze. Depresja, lęk napadowy, inaczej paniczny, fobie społeczne to zespół dolegliwości przysparzających wiele cierpienia. Dlatego też cieszę się, że jest Pani w trakcie leczenia, że znalazła Pani w sobie siłę i odwagę, by je podjąć.

Jeśli chodzi o lek Remirta ORO jest on stosowany zazwyczaj w leczeniu depresji o osób dorosłych. Nie wiem, od jak dawna przyjmuje Pani ten lek, natomiast nadmienię, iż jego działanie jest widoczne dopiero po 1-2 tygodniach kuracji. W razie braku poprawy w ciągu 2-4 tygodni należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Jeśli chodzi o Spamilan, to substancją czynną zawartą w tym leku jest buspiron. Jest to organiczny związek chemiczny, który ma działanie przeciwlękowe (anksjolityczne). Jest stosowany m.in. w celu łagodzenia objawów lęku towarzyszących depresji.

Nie jestem w stanie stwierdzić, jaka była motywacja lekarza, który przepisywał Spamilan, być może wobec faktu, że pierwsza substancja – mirtazapina (zawarta w Remircie ORO) ma za zadanie leczyć depresję, drugi został dołączony, by opanować towarzyszące jej lęki. Fakt, iż nie miała ich Pani od długiego czasu niestety nie oznacza całkowitego wyleczenia. Farmakoterapia przy opisywanych zaburzeniach działa jedynie objawowo, sprawiając, że lęki i inne przypadłości stają się lżejsze do zniesienia.

Czy leczeniu farmakologicznemu, o którym Pani mówi towarzyszy również psychoterapia? Aby skutecznie pozbyć się zaburzeń, o których rozmawiamy, potrzebne jest odnalezienie przyczyny leżącej u źródła tych problemów. Następnie praca nad własnymi wspomnieniami, sposobem myślenia, odbioru rzeczywistości i innych ludzi, siebie, schematami reagowania i przeżywania różnych sytuacji w życiu. Jeśli nie podjęła Pani jeszcze procesu psychoterapeutycznego, gorąco do tego zachęcam. W ten sposób będzie mogła Pani uczynić swoje życie o wiele spokojniejszym i radośniejszym.

Pozdrawiam i życzę opanowania wszystkich trudności.

Zachęcam również do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/fobie

https://portal.abczdrowie.pl/lekarstwo-na-fobie-spoleczna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-calkowicie-wyleczyc-depresje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.