Czy mogę stosować Validol przy napadzie lęku?

Czy validol jest w stanie pomóc z napadami lęku? Mam 20 lat i borykam się od niedawna z atakami lęku panicznego, pierwsze takie ataki miewałem po spożyciu marihuany (której warto zaznaczyć juz nie tykam) a dzisiaj zaskoczył mnie atak podczas zwykłego szkolenia do pracy prowadzonego w miłej atmosferze. Irracjonalny lęk zmienił mi te kilka godzin dosłownie w koszmar, miałem problemy z oddychaniem i drgawkami, musiałem chodzic do toalety i opłukiwać się zimną wodą bo nie bylem w stanie usiedziec na spokojnie. Jutro kontynuuje szkolenie i nie chce powtórki, dlatego zdecydowałbym się na jakąś pomóc farmaceutyczną, ale zależy mi na tym żeby była skuteczna. Bardzo dziękuję za pomoc, zamierzam poczynić jakieś kroki w kierunku rozwiązania tego problemu ale potrzebuje też natychmiastowej ulgi

Validol może przynieść ukojenie stanu psychicznego, jednak z racji na nawrotorwy charakter Pani dolegliwości sugeruję wizytę u psychiatry, bądź lekarza POZ. Uznanym sposobem przerywania ataków lęku jest stosowanie alprazolamu - jest to lek z grupy benzodiazepin, dlatego należy przyjmować go jedynie doraźnie (wszystkie preparaty z tej grupy wykazują silny potencjał uzależniający). Proponuję także kontakt z psychoterapeutą.

Validol może złagodzić objawy lękowe przy napadach i przynieść ulgę jednak jego działanie może być zbyt słabe. Powtarzające się napady lęku są wskazaniem do zastosowania leczenie przeciwlękowego (np SSRI) a więc zapobiegającego występowaniu kolejnych napadów, zażywanie leku uspokajającego już w trakcie jego wystąpienia nie leczy jego przyczyn, poza tym jest ryzyko, że w mechanizmie błędnego koła niepokój związany z oczekiwaniem na kolejny napad zwiększy de facto prawdopobieństwo jego wystąpienia. Warto poznać również podstawowe techniki relaksycyjne (np Shultza, Jacobsona)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zażycie Validolu może zmniejszyć nerwy i stres, a w związku z tym i lęk, jednak w przypadku silnych dolegliwości może się okazać, że lek ten jest za słaby, aby wywołał pożądane przez Pana działanie. Niewątpliwie powinien się Pan udać z takimi objawami do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie, pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie w środowisku. Skuteczna może stać się także terapia poznawczo-behawioralna, która pomoże zmierzyć się Panu z powstałymi lękami. Proszę także pamiętać, aby każde zażywanie leku skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/lek-a-stres

https://portal.abczdrowie.pl/lek-napadowy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.