Z jakim specjalistą należy skonsultować ten problem?

Proszę o pomoc do jakiego specjalisty się udać. Zawsze byłam osobą przejmującą się wszystkim. Z biegiem lat, od czasów studiów, później nauczanie zdalne i większość egzaminów ustnych zaczęły nasilać mi się objawy (brak apetytu, biegunki, uderzenia gorąca - jakbym się zapaliła jak pochodnia, wymioty, drgawki) na stres. Później wpakowałam się w toksyczną relację, gdzie wszystko jeszcze się spotęgowało. Często zdarzało mi się nie iść po kilka dni do pracy bo całe noce wymiotowałam, nawet jak nie jadłam to miałam odruchy wymiotne. Pod koniec ważyłam 40kg. Miałam badania krwi, usg bo lekarz podejrzewał anemie. Brałam miesiącami doxepine. Skończyłam studia i te toksyczną relacje. Wtedy poprawiło mi się samopoczucie i przytyłam sporo. Niestety nadal w stresie nie mogę jeść, albo mam myśli że zacznę wymiotować. Czasem idąc w nowe miejsce lub tłum ludzi mam jakiś atak paniki (ale nie tyle przed ludźmi co przed tym że mogę zacząć wymiotować gdy coś zjem lub wypije). To strasznie męczące - unikam imprez i skupisk ludzi. Teraz planuje wycieczkę zagranicę, ale nie wyobrażam sobie lotu samolotem gdy dopadnie mnie taki atak (strach że zacznę z jakiegoś powodu wymiotować w samolocie albo będe mieć te uderzenia gorąca). Czasem to tak naprawdę sam strach przed tym żeby nie poczuć się gorzej i nie zwymiotować publicznie. W sytuacjach stresowym potrafię tygodniami nie jeść dopóki dana sprawa sie nie wyjaśni. Od roku obserwuje skoki wagi przez to. Nie mam rodziny więc wszystko na mojej głowie. Do jakiego specjalisty/specjalistów się udać? Nie chcę tak dłużej żyć, a nie panuje nad tym.
KOBIETA, 28 LAT 4 miesiące temu

Dobry wieczór.

Opisane przez Panią objawy wymagają stacjonarnej wizyty u dobrego psychologa klinicznego który jest odpowiednią osobą w takiej sytuacji. Może się okazać, że psycholog po zapoznaniu się z problemem i wykonaniu diagnostyki psychologicznej zleci konsultacje u lekarza psychiatry.

Proszę zacząć od dobrego psychologa.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Witam Panią,

Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia lękowe,

które mogą być reakcją obronną ludzkiej psychiki na stres, lęk,

przeżywane emocje, czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.

Psychika i ciało stanowią integralną i współzależną całość.

Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają na procesy fizjologiczne

i vice versa.

Przy dużym stresie układ nerwowy, który zarządza całym organizmem,

jest w stanie ciągłego napięcia, niepokoju, pobudzenia lub lęku.

Emetofobia należy do grupy zaburzeń lękowych i objawia się silnym,

nieracjonalnym lękiem przed wymiotowaniem.

Emetofobia w szczególny sposób dezorganizuje życie, przynosi poczucie

niepewności i zagubienia, ogranicza niezależność, aktywność społeczną

i utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym

całą radość życia.

Człowiek dotknięty emetofobią często unika różnych miejsc i sytuacji,

które w jakikolwiek sposób mogą wywołać nudności i stale doświadcza

obezwładniającego lęku przed wymiotowaniem i wszystkim co jest z tym związane.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie tego typu sytuacji napełnia

ogromnym lękiem

Aby Pani pomóc trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,

dotrzeć do źródła Pani stresów i lęku przed wymiotowaniem i na tej podstawie

opracować właściwą metodę terapii.

Emetofobia jest w pełni uleczalna na drodze odpowiednio dobranej

psychoterapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami

jak i przyczynami emetofobii oraz jej konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/