Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak sobie poradzić z napadami lęku?

Dzień dobry. Mam prawie 40 lat. Zaczęło się to u mnie 5 lat temu od raptownego skoku ciśnienia. Myślałam, że umieram. Tak się źle czułam. Potem przez prawie 4 lata bałam się gdziekolwiek iść, bo jak tylko zakręciło mi się w głowie, to zaraz panikowałam i nie wiedziałam, co robić (ciśnieniomierz do dzisiaj noszę w torbie). Od listopada 2008 r. biorę tabletki na nadciśnienie i  jest trochę lepiej. Wspomagałam się lekiem uspokajającym z grupy benzodiazepin, a teraz prawie od roku (!!!!!!) mam kolejny lek uspokajający z tej grupy, biorę jedną tabl. dziennie. Ale teraz, gdzieś od 3 miesięcy, nie mogę wejść do sklepu, kina. Nawet na zebraniu u córki w szkole nie byłam, bo mam straszne zawroty głowy, robi mi się gorąco, duszno, jakbym miała się przewrócić. Takie dziwne uczucie, jakbym zeszła z karuzeli.

Nie zawsze tak jest, chociaż lęk towarzyszy mi zawsze. Dodam, że jak wezmę tabletkę, to nie mam takiego lęku, takiej wewnętrznej blokady. A zaczęło się to jak mąż wyjechał do pracy za granicę, i teraz jestem w domu sama z córką. Badania robiłam. Ekg, morfologia, tarczyca - OK. I myślę, że przez to wszystko zaczynam wpadać w depresję. Byłam u lekarza psychiatry w marcu 2009 r., dostałam trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, ale jak przeczytałam ulotkę, to lek do dzisiaj leży w szufladzie. To chyba wszystko. Do widzenia.

KOBIETA ponad rok temu

Rozpoznanie nerwicy

Wymieniane przez Panią objawy wskazują na zespół lęku napadowego z agorafobią. W tym zaburzeniu pojawiają się okresy nasilenia lęku, często bez związku z określoną sytuacją. W napadzie lęku dominują objawy somatyczne: duszność, wzmożona potliwość, kołatanie serca, suchość w ustach, zawroty głowy, mrowienia skóry. Z czasem typowo dochodzi do unikania różnych miejsc, np. zatłoczonych, z obawy przed ponownym wystąpieniem objawów.

Niestety, od kilku lat stosuje Pani leki uspokajające, których skuteczność jest ograniczona tylko do kilku godzin, stąd po zażyciu odczuwa Pani krótkotrwałą ulgę, natomiast między dawkami objawy nasilają się, z czasem - coraz bardziej. Prawdopodobnie doszło do uzależnienia, ponieważ leków z tej grupy nie należy stosować dłużej niż 2 miesiące (a Pani stosuje je od 5 lat!). Powinna się Pani zgłosić do psychiatry, który zaleci stopniowe odstawienie leków uzależniających.

Po odstawieniu leków uspokajających wskazane jest również rozpoczęcie psychoterapii, która jest podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych. Psychoterapia wymaga sprawnej pamięci i zdolności koncentracji, zaś przyjmowane przez Panią leki wpływają negatywnie na funkcje poznawcze, stąd ich stosowanie w trakcie psychoterapii może znacznie ograniczać jej skuteczność.

W leczeniu zaburzeń lękowych stosuje się również leki przeciwdepresyjne, głównie leki działające selektywnie, jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Leki z tej grupy wywołują znacznie mniej objawów ubocznych w porównaniu do leków starszej generacji, jak leki trójpierścieniowe.

Polecam Pani informacje zawarte w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-objawy-uzaleznienie-od-benzodiazepin,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/leki-uspokajajace-i-uzaleznienie-od-nich.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy