Jak pozbyć się lęku i niepokoju?

Od pewnego czasu zauważyłam u siebie dziwne zachowania. Dotyczą one dziwnych kłuć w całym ciele. Jestem osobą przewrażliwioną na punkcie chorób, gdyż w domu rozmawia się o chorobach. Jak się denerwuję zaczyna się napięciowy ból głowy i wtedy myślę, że coś mi się stanie. Byłam u psychiatry, która stwierdziła, że mam zaburzenia lękowe przechodzące w chorobę somatyczną. Przyjmuję lek uspokajający z grupy benzodiazepin. Czy to jest nerwica? Wychodzę do sklepu, rozmawiam z koleżankami… Proszę mi powiedzieć jak pozbyć się tych lęków, tego niepokoju.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Do zaburzeń nerwicowych zaliczane są tzw. psychogenne bóle głowy. Stan nadmiernego napięcia psychicznego, stresu mobilizuje autonomiczny układ nerwowy, co może objawiać się np. zwiększonym napięciem mięśni karku i głowy i powodować ból głowy. Doraźnie pomagają więc leki uspokajające. Leki z grupy benzodiazepin mają ponadto dzialanie rozluźniające mięśnie, dlatego po przyjęciu leku możesz odczuwać poprawę.

Leki z tej grupy jednak uzależniają - nie powinno się ich stosować dłużej niż przez ok. 2 miesiące. Ponadto, działają wyłącznie doraźnie - nie usuwają przyczyny dolegliwości, która ma przede wszystkim podłoże psychologiczne.

Taką przyczyną może być aktualna stresująca sytuacja życiowa lub np. niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie, problemy w relacjach rodzinnych. Jedną z przyczyn może być również to, że np. w rodzinie nie mówi się wprost o negatywnych emocjach (np. niedopuszczalne jest wyrażanie gniewu, lęku lub przygnebienia). Wtedy sposobem wyrażania siebie stają się objawy cielesne.

Emocji nie da się pozbyć - czasem trzeba wręcz nauczyć się mówienia o nich, tak, aby nie kumulowały się, co sprzyja problemom zdrowotnym. Dlatego też, w leczeniu zaburzeń nerwicowych zaleca się psychoterapię.

Z pozdrowieniami