Czy nerwica moga wywołać takie objawy somatyczne?

Witam mam 35 lat, mam na imię Paweł od roku mam problem ze zdrowiem, niespodziewanie przez moje ciało przeszedł coś jakby dreszcz, zakręciło mi się w głowie, co jakiś czas objawy się powtarzały. Zgłosiłem się do lekarza, zrobiłem kilka badań - wszystkie wyszły OK. Złe samopoczucie zaczęło się nasilać, doszły duszności, ból w klatce piersiowej, ból głowy. Kolejne badania nic złego nie pokazywały a ja czuję się coraz gorzej, nie ma już dnia bez uczucia słabnięcia, pustki i zawrotów głowy, drżenia rąk, słabych nóg, rozpierania w klatce i brzuchu. Lekarz pierwszego kontaktu dał mi lek uspokajający z grupy benzodiazepin, mam brać pół tabletki wieczorem i w miarę możliwości pół rano - kiedy wezmę pół tabletki wieczorem czuje się dobrze, ale po porannej dawce ból głowy i słabość nie mija, bez przerwy chce mi się spać. Czy to możliwe żeby nerwica mogła wywoływać takie objawy? Ta sytuacja zaczyna mnie załamywać, kiedy rano wstaję myślę tylko o tym co mi jest i tak przez cały dzień. Cały czas upieram się, że dolega mi coś innego i to wywołuje te lęki i złe samopoczucie.

Witam serdecznie.

Opisywane objawy faktycznie moga wskazywać na zaburzenia o charakterze nerwicowym. Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie związane. Przeżywany stres, konflikty (czasem nieuświadomione) mogą powodować mobilizację autonomicznego układu nerwowego, czego efektem może być np. napięcie mięśni, powodujące bóle (głowy, brzucha) i uczucie zmęczenia, zaburzenia żoładkowo- jelitowe, przyspieszenie czynności serca, uczucie duszności. Jeśli w takich chwilach zaczyna Pan oddychać w sposób przyspieszony, płytki - to może z kolei powodować zawroty głowy i uczucie derealizacji. Może Pan celowo wywołać podobne objawy próbując oddychać w ten sposób.

Jeśli odczuwa Pan poprawę po przepisanym przez lekarza rodzinnego preparacie, to jest to kolejny przyczynek do tego, by postrzegac Pana objawy w tym kontekście. Lek ma bowiem działanie wyłącznie doraźne: uspokajające, rozluźniające i nasenne.
Lek ten nie wpływa na żadną chorobę somatyczną (cielesną). Nieprzyjemne efekty po dawce porannej mogą wynikać z kumulacji leku ( preparat ten ma okres półtrwania ok. 20 godz). Leki z tej grupy mogą uzależniać, nie powinien Pan stosować go dłużej niż ok. 6 tygodni.

Leczenie zaburzeń nerwicowych to przede wszystkim psychoterapia, np. poznawczo-behawioralna, której działanie  zostało udowodnione szeregiem badań naukowych. Psychiatra może też przepisać Panu leki przeciwdepresyjne, które nie uzależniają i są skuteczne również w nerwicach.

Z pozdrowieniami.