Dziwne objawy somatyczne - czy cierpię na nerwicę narządową?

Witam. Chciałam opisać swój przypadek i dowiedzieć się, czy może to być nerwica. Zdarzyło mi się to już 3 razy: w listopadzie, styczniu i lutym. Wieczorem boli mnie trochę brzuch jakby wzdęcia, mdłości. W nocy budzę się z potwornymi mdłościami, oblewają mnie poty, mam ciarki na całym ciele i lekkie zawroty głowy. Lecę do łazienki, ale nie wymiotuję, robi mi się jeszcze gorzej, jestem cała mokra, dosłownie leci ze mnie pot. Nie jestem w stanie stać sama na nogach. Opadam na podłogę, trzęsę się, jest mi słabo. Jestem strasznie osłabiona. Ostatnio na chwilę straciłam świadomość - zemdlałam. Po chwili jest już trochę lepiej, kręci mnie w brzuchu, więc siadam na wc, ale rozwolnienia nie mam. To trwa ok. 30 minut. Za każdym razem jest podobnie. Po pierwszym razie myślałam, że to jelitówka. Lecz po 3 razie jestem już przerażona, gdyż zemdlalam - mąż mnie złapał w ostatniej chwili. Każdy kolejny raz wydaje mi się, że jest gorszy. Od dłuższego czasu biorę Z***, czasem leki przeciwbólowe (boli mnie głowa od kręgosłupa szyjnego). Żadnych innych leków. Wyniki mam dobre. Proszę mi napisać, co to może być? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Na podstawie opisu Pani objawów trudno o jednoznaczne rozpoznanie. Być może objawy wskazują na nerwicę narządową (wegetatywną), chociaż to określenie nie jest prawidłowe, raczej stosowane przez lekarzy ogólnych. Psychiatra nazwałby ten katalog symptomów jako dysfunkcję anatomiczną występującą pod postacią somatyczną. Odznacza się ona pobudzeniem układu autonomicznego, np. przyspieszoną akcją serca, drżeniem, zaczerwienieniem, subiektywnymi objawami związanymi z określonym narządem czy układem narządów, nadmierną koncentracją na możliwości "bycia chorym", mimo wyjaśnień lekarzy i brakiem potwierdzenia zaburzeń w wynikach badań.

Katalog Pani objawów może wskazywać też na syndrom Da Costy, charakteryzujący się uczuciem duszności, długotrwałego bólu w klatce piersiowej, niepokojem, zmęczeniem, zawrotami głowy, hiperwentylacją i kołataniem serca. Inaczej określa się ten syndrom jako dystonię neurowegetatywną. Choroba ma podłoże psychiczne.

Niewykluczone też, że takie objawy, jak bezsenność, drżenie, zawroty głowy, omdlenia, nudności, uderzenia gorąca, pobudzenie, niepokój, ból głowy, ból brzucha, niestrawność, zaparcia, wzdęcia, drgawki mogą być wynikiem przyjmowanych przez Panią leków antydepresyjnych i przeciwbólowych.

Sugeruję udać się do internisty, by wykluczyć choroby o podłożu somatycznym oraz do psychiatry, który zaleci odpowiednią farmakoterapię i psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie