Czy przy nerwicy mogą wystąpić objawy kardiologiczne?
Czy nerwica moze tak bardzo naśladować objawy choroby wieńcowej? Zrobiłam kilkakrotnie ekg, holter, echo, krew ogolna, markery, ddimery i nic a ja czuję bole promieniujace do szczęki silne oslabienie, palenia klucie w sercu, dusznosc, klucie w rękach, głowie (tk tez ok) co noc przezywam zawal a chodze na terapie wiec moze to nie do konca nerwica nie wiem już co robić jestem zalamana i zmęczona tym

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Witam!
Przy nerwicy mogą wystąpić objawy każdej istniejącej lub nawet nieistniejącej choroby. Weryfikowanie polega m.in. na badaniach pracownianych i laboratoryjnych. Jeżeli poprzez badania wykluczymy chorobę somatyczną, wówczas możemy leczyć sprawy nerwicowe. Cierpienie przy nerwicy jest identyczne jak przy chorobach przez nią naśladowanych - nie jest to symulacja!!! Leczenie powinno być kompleksowe: leki plus odpowiednie techniki psychoterapeutyczne!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.
Witam,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie